AliExpress nie jest już dostępny dla Rosji: właściciel platformy przestaje akceptować ruble i wysyłać zamówienia

Chińska firma Alibaba, która jest właścicielem rynku AliExpress, przestała akceptować ruble i nie zezwala na dostawy do Rosji. Poinformowały o tym rosyjskie media.

“Rosyjskie karty nie są już akceptowane, z wyjątkiem niektórych banków, ale Alibaba prawdopodobnie zwróci pieniądze w ciągu kilku dni”, powiedział ekspert ds. rynku Artem Bobtsov.

Według eksperta, rosyjscy nabywcy będą teraz musieli korzystać z systemów z kartami kazachskimi, kirgiskimi i ormiańskimi. Jednocześnie w celu fizycznej dostawy towarów do Rosji konieczne będzie skorzystanie z “niektórych schematów tranzytowych”, co doprowadzi do wzrostu cen i utraty “sensu ekonomicznego” zakupu produktów na rynku.

Polityka Alibaby jest przede wszystkim związana z zagrożeniem sankcjami wtórnymi, które spowodowały inne problemy z rosyjskimi płatnościami w Chinach, mówi ekspert ekonomiczny Semyon Novoprudsky. Według niego wspólne oświadczenie po rozmowach prezydenta Rosji Władimira Putina i chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Pekinie mówi, że strony podejmą wysiłki w celu zorganizowania nieprzerwanych wzajemnych rozliczeń, ale dokument nie określa konkretnego mechanizmu, który to umożliwi.

“W przypadku płatności wiadomo, że Chiny próbują przenieść je od rosyjskich kontrahentów do małych, tak zwanych regionalnych banków wiejskich. Ponieważ takich transakcji jest dużo, a instytucje kredytowe są małe, firmy z Rosji, według ich własnych raportów, czasami muszą czekać na przetworzenie przelewów przez prawie miesiąc lub dłużej” – powiedział ekspert.

Jednak według Novoprudsky’ego w przypadku Alibaby jest to znacznie trudniejsze, ponieważ płatności bankowe mają więcej opcji niż zakupy na konkretnym rynku.

W 2022 r. Alibaba przestała inwestować w swoją rosyjską spółkę zależną AliExpress. W 2023 r. przychody firmy w Rosji spadły o 36%. Trudności z rosyjskimi płatnościami w chińskich bankach obserwuje się od grudnia ubiegłego roku po tym, jak Departament Skarbu USA otrzymał zgodę na nałożenie sankcji na zagraniczne banki, które współpracują z osobami objętymi sankcjami z Rosji lub ułatwiają dostawy niektórych materiałów i sprzętu do kraju agresora.

Przypominamy, że Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie możliwego naruszenia europejskich przepisów dotyczących usług cyfrowych (DSA) przez znany chiński marketplace AliExpress. W szczególności mogą pojawić się zarzuty dotyczące skuteczności zarządzania ryzykiem i wymaganego poziomu bezpieczeństwa śledzenia transakcji.

Source glavcom
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej