Dwuletnie brytyjskie dziecko zostało najmłodszym w historii, które dotarło do Everest Base Camp (zdjęcie)

Dwuletni brytyjski chłopiec został najmłodszą osobą, która dotarła do Everest Base Camp.

Zostało to zgłoszone przez Mirror.

Carter Dallas wspiął się do południowej lokalizacji w Nepalu, położonej na wysokości 5300 m n.p.m., 25 października. Wspinaczki dokonał na plecach swojego ojca Rossa, wraz ze swoją 31-letnią matką Jade. Trio z Glasgow jest w trakcie rocznej podróży po Azji.

Uważa się, że poprzedni rekord bazy należał do czteroletniej dziewczynki z Czech. Dziecko dotarło do bazy na własną rękę z ojcem i 7-letnim bratem.

Ross, były kierownik sprzedaży, powiedział o wspinaczce na Everest: “Carter poradził sobie lepiej niż ja i jego mama. Oboje mieliśmy lekką chorobę wysokościową, ale jemu nic nie było. Przed obozem w wioskach było dwóch lekarzy, którzy sprawdzili jego krew, aby upewnić się, że wszystko z nim w porządku, a jego wyniki były znacznie lepsze niż nasze – byli zszokowani! Kupiliśmy kurtki, jedzenie i dwa śpiwory na trekking. W ciągu 24 godzin od wylądowania w Katmandu rozpoczęliśmy naszą podróż”.

Ross, lat 35, mówi, że wierzy, że byli dobrze przygotowani do podróży, ponieważ regularnie ćwiczą “techniki oddychania” i wszyscy trzej kąpią się w lodowych kąpielach.

Rodzice szli w swoich zwykłych codziennych trampkach, a Carter była przypięta do pleców Rossa. Para wynajęła swój dom w Szkocji i kupiła trzy bilety w jedną stronę na roczną podróż w sierpniu 2023 roku.

Dwuletnie brytyjskie dziecko zostało najmłodszym w historii, które dotarło do Everest Base Camp (zdjęcie)
Ross, Jade i dwuletni Carter / fot: SWNS

Polecieli do Indii, a następnie odwiedzili Sri Lankę i Malediwy, po czym wrócili do Indii. Następnie udali się do Nepalu, a potem do Malezji na ślub. Następnie udali się do Singapuru, gdzie spędzili urodziny Cartera w Universal Studios.

Następnie spędzili Boże Narodzenie w Penang, po czym przekroczyli granicę z Tajlandią. Nowy Rok spędzili na tajskiej wyspie Koh Lanta. Rodzina przebywa obecnie w dżungli tajskiego rezerwatu w Khao Sok, a ich następnym przystankiem jest Bangkok, a następnie Kambodża.

Ross, Jade i dwuletni Carter / fot: SWNS

Ross mówi, że Carter wchłonął wszystkie różne kultury i uwielbia to. Powiedział: “Mówi ‘savadi-kap’ i ‘namaste’ – uczy się żargonu. Uwielbiamy to, że uczy się o różnych kulturach i bawi się ze wszystkimi dziećmi w małych wioskach, to naprawdę otwiera jego umysł. Jedyną rzeczą, którą pokochał najbardziej, było usłyszenie islamskiego wezwania do modlitwy!”

Carter jest również przyzwyczajony do egzotycznych potraw: lubił jeść rybne curry na Malediwach, udka kurczaka w Malezji, a nawet nogi krokodyla. Ale jego ulubionym daniem jest Pad Thai.

Rodzina mówi, że najważniejszymi punktami podróży do tej pory były wizyta w sierocińcu dla słoni i pływanie z nimi, zwiedzanie Taj Mahal i pływanie z rekinami na Malediwach.

Dwuletni Carter / Fot: SWNS

“Mamy nadzieję, że zainspirujemy innych ludzi do wyjścia z domu i zobaczenia prawdziwego świata. To o wiele lepsze niż wyjazd na Teneryfę” – powiedział Ross.

Dwuletnie brytyjskie dziecko zostało najmłodszym w historii, które dotarło do Everest Base Camp (zdjęcie)
Dwuletni Carter / Fot: SWNS
Source tsn
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej