Głośne oświadczenie Białego Domu: USA nie zakazały uderzeń na rosyjskie samoloty

Doradca Białego Domu John Kirby odpowiedział na pytanie o możliwość użycia przez ukraińskie siły zbrojne amerykańskiej broni do ataku na rosyjskie samoloty poza terytorium Ukrainy. Było to dość nieoczekiwane, ponieważ okazało się, że nie ma żadnych ograniczeń. Innymi słowy, jeśli istnieje zagrożenie, Ukraina może podjąć ekstremalne kroki.

Kirby złożył to oświadczenie 4 czerwca podczas rozmowy z dziennikarzami w Białym Domu, pisze Głos Ameryki. Według niego w tej kwestii panowało zamieszanie. Stany Zjednoczone nigdy nie nałożyły ograniczeń na ataki na rosyjskie samoloty, ani na terytorium Ukrainy, ani za granicą.

“Chcę tylko zwrócić uwagę, że w tej sprawie panuje pewne zamieszanie. Nigdy nie było żadnych ograniczeń dla Ukraińców w zestrzeliwaniu samolotów wroga, nawet jeśli te samoloty niekoniecznie znajdowały się w ukraińskiej przestrzeni powietrznej” – powiedział polityk.

Dodał, że chodzi o samoloty przenoszące kierowane bomby lotnicze (GAB), ponieważ stanowią one “bezpośrednie zagrożenie” dla ludności cywilnej Ukrainy. Kirby podkreślił również, że ukraińskie siły zbrojne eliminują takie samoloty od początku wojny.

Uderzenia zachodnią bronią na terytorium Federacji Rosyjskiej

Po tym, jak rosyjscy najeźdźcy rozpoczęli zakrojoną na szeroką skalę ofensywę w regionie Charkowa, kwestia możliwości uderzeń zachodniej broni na rosyjskie samoloty i obiekty wojskowe, nie na terytorium Ukrainy lub okupowanych terytoriów, ale w Rosji, stała się ostra. Wiele krajów niemal natychmiast zgodziło się znieść ograniczenia. Należą do nich Wielka Brytania, Francja, Holandia, Polska, Szwecja, Finlandia, Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia i Kanada.

Pod koniec ubiegłego tygodnia niemiecki rząd zezwolił również Ukrainie na atakowanie celów w Rosji przy użyciu niemieckiej broni. Jednak kanclerz Olaf Scholz nadal sprzeciwia się przekazaniu pocisków manewrujących Taurus do Kijowa. Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, media doniosły niedawno, że prezydent Biden zezwolił na użycie amerykańskiej broni przeciwko Rosji. Jednak Biały Dom nałożył ograniczenia – tylko rosyjskie cele w pobliżu granicy obwodu charkowskiego mogą zostać trafione.

Source informator
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej