Napięcie rośnie: Tajwan dostrzega chińskie balony drugi dzień z rzędu

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało w niedzielę, 11 lutego, że wykryło osiem chińskich balonów przekraczających Cieśninę Tajwańską w ciągu poprzedniego dnia, z których pięć przeleciało nad wyspą. Tajpej odnotowuje drugi z rzędu dzień lotów balonem na ogrzane powietrze

Chiny, według agencji Reuters.

W swoim codziennym raporcie na temat aktywności militarnej Chin, tajwańskie Ministerstwo Obrony podało, że zauważyło pierwszy balon w sobotę, 10 lutego, rano, a ostatni w środku dnia.

Osiem pocisków zostało również zarejestrowanych przez Ministerstwo Obrony wyspy w piątek, 9 lutego.

Pięć z nich przekroczyło północną i środkową część Tajwanu.

W zeszłym miesiącu chiński rząd odrzucił powtarzające się skargi Tajwanu dotyczące balonów, twierdząc, że służą one do celów meteorologicznych.

Tajwan, który Pekin uważa za swoje terytorium, pomimo zdecydowanych zaprzeczeń rządu w Tajpej, skarżył się na chińskie balony od grudnia ubiegłego roku, nazywając je zagrożeniem dla bezpieczeństwa lotnictwa i próbą prowadzenia “wojny psychologicznej”.

Możliwość wykorzystywania przez Chiny balonów do szpiegowania stała się kwestią globalną w lutym ubiegłego roku, kiedy to Stany Zjednoczone zestrzeliły balon, który według nich był chińskim balonem obserwacyjnym. Pekin twierdził, że był to samolot cywilny, który przypadkowo zboczył z kursu.

Source zn
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej