Nikon i NASA łączą siły, aby stworzyć aparat nowej generacji do misji księżycowych

Nikon wraz z agencją kosmiczną NASA tworzy specjalny aparat, który będzie używany przez astronautów podczas misji Artemis III, której celem jest powrót człowieka na Księżyc.

Aparat nosi nazwę HULC (Handheld Universal Lunar Camera) i jest zmodyfikowaną wersją flagowego bezlusterkowca Nikon Z9 z obiektywami Nikkor. Kamera jest wyposażona w osłony termiczne, które chronią ją przed kurzem i ekstremalnymi temperaturami, a także specjalny ręczny kontroler, który jest wygodny do noszenia w skafandrze kosmicznym.

HULC będzie w stanie wykonywać zarówno zdjęcia, jak i filmy w warunkach słabego oświetlenia i wysokiego promieniowania, które są typowe dla powierzchni Księżyca, zwłaszcza dla bieguna południowego, gdzie astronauci mają wylądować. Ten region Księżyca zawiera lód wodny w stale zacienionych kraterach, co czyni go naukowo interesującym, ale technicznie trudnym do zbadania.

Misja Artemis III zaplanowana jest na 2026 rok i będzie to pierwszy raz od 54 lat, kiedy człowiek postawi stopę na Księżycu. Poprzednie misje Apollo wykorzystywały wielkoformatowe kamery bez wizjerów, które pozostawały na powierzchni Księżyca. Z pomocą HULC astronauci będą mogli robić lepsze i bardziej zróżnicowane zdjęcia księżycowego krajobrazu i swojej aktywności.

Source gagadget
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej