Przygotuj się na wyższe ceny czekolady: ceny kakao biją rekordy z powodu nieurodzaju na świecie

Światowe ceny kakao osiągnęły rekordowy poziom, ponieważ sucha pogoda zniszczyła uprawy w Afryce Zachodniej, donosi BBC.

Ceny kakao na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych osiągnęły w czwartek nowy rekordowy poziom 5874 USD za tonę. Gwałtowny wzrost cen kakao już teraz wpływa na konsumentów i wywiera presję na głównych producentów czekolady.

Od początku ubiegłego roku cena kakao wzrosła około dwukrotnie. Było to spowodowane niskimi zbiorami w Afryce Zachodniej, która odpowiada za większość światowych dostaw.

Zjawisko pogodowe El Niño spowodowało suchszą pogodę w Ghanie i Wybrzeżu Kości Słoniowej, które są dwoma największymi na świecie producentami ziaren kakaowych. Wyższe temperatury i zmiany w schematach opadów spowodowane zmianami klimatu mogą również wpływać na zbiory.

“Handlowcy obawiają się kolejnego krótkiego roku produkcyjnego, a nastroje te zostały wzmocnione przez El Niño, który zagraża uprawom w Afryce Zachodniej gorącą i suchą pogodą” – powiedział analityk Price Futures Group Jack Scoville.

Hershey, jeden z największych na świecie producentów czekolady, spodziewa się, że historyczne ceny kakao ograniczą wzrost zysków w tym roku i nie wyklucza podwyżek cen.

Source liga
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej