Ukraińska firma opracowuje innowacyjne balony do monitorowania dronów bojowych

Aerobavovna tworzy balony dla ukraińskiego wojska, które są wykorzystywane do nadzoru, przekazywania sygnałów komunikacyjnych i kontrolnych do dronów. Niektóre modele balonów zostały już przetestowane na pierwszej linii frontu.

Balony wypełnione helem mogą utrzymywać się w powietrzu przez wiele tygodni. Balony są używane do instalacji wzmacniacza sygnału dla dronów FPV i dronów. Stosunkowo niewielki balon o pojemności 12 metrów sześciennych unosi ładunek o masie około 4 kg na wysokość 500 m i pozostaje w powietrzu przez cały dzień. Wzmacniacz jest wyposażony w pilota zdalnego sterowania, a operator drona włącza go i wyłącza w razie potrzeby, aby oszczędzać energię baterii.

Zainstalowany repeater jest w stanie zapewnić komunikację na odległość 100 km, jeśli znajduje się na wysokości 300 m. Większy model ma zasilanie po utracie zasilania, dzięki temu schematowi urządzenie będzie działać przez dwa tygodnie, jeśli bateria zostanie wymieniona na czas lub generator zostanie zatankowany. Balon może zostać wystrzelony przez zespół 2-3 osób w ciągu 15 minut.

Kształt balonu jest specjalnie zaprojektowany do warunków użytkowania. “Problem polega na tym, że jeśli po prostu podniesiesz i przywiążesz balon, zostanie on przygwożdżony do ziemi przy silnym wietrze, więc musi istnieć specjalny aerodynamiczny kształt, który łączy balon i latawiec”, mówi deweloper.

Większość niezbędnych komponentów balonu jest produkowana na Ukrainie, a niektóre są produkowane za granicą. Sama powłoka kosztuje stosunkowo niewiele w porównaniu do złożonych systemów zainstalowanych na balonie.

Niektóre balony ucierpiały na linii frontu od ognia za nimi, ale balon wypełniony helem nie jest pod ciśnieniem i traci gaz i wysokość bardzo powoli. Ląduje trzy godziny po zestrzeleniu. Gwarantuje to, że ładunek pozostanie nienaruszony w przypadku upadku, pod warunkiem, że nie doszło do bezpośredniego uderzenia.

Source building-tech
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej