5 najbardziej przestępczych miast w Europie

W czołówce najbardziej niebezpiecznych miast w Europie w 2024 roku znalazły się 2 miasta francuskie, 2 brytyjskie i 1 włoskie. Świadczy o tym zaktualizowany ranking Numbeo Global Database. Każdego roku eksperci platformy opracowują tę listę na podstawie wskaźnika przestępczości, który jest obliczany na podstawie analizy i ankietowania obywateli przy użyciu specjalnych formuł. Główne kryteria obejmują poczucie bezpieczeństwa podczas chodzenia w dzień i w nocy, obawy dotyczące napadów, kradzieży samochodów, ataków ze strony nieznajomych oraz dyskryminacji ze względu na kolor skóry, narodowość, religię itp.

Dlaczego Marsylia jest niebezpieczna?

Najbardziej niebezpiecznym miastem w rankingu jest Marsylia we Francji. To duże miasto portowe od wielu lat uważane jest za stolicę przestępczości i nie bez powodu. Metropolia na wybrzeżu Morza Śródziemnego stała się największym ośrodkiem przestępczości i ubóstwa w kraju. Drugie najbardziej zaludnione miasto we Francji ma wysoki wskaźnik morderstw. Jest tu wielu migrantów. Leki są produkowane na skalę przemysłową. W przygnębionych północnych dzielnicach szerzy się ubóstwo, przemoc gangów i wojny o wpływy.

Dlaczego nie wybrać się do Coventry w Wielkiej Brytanii?

Miasto gościnności, pokoju, innowacji i kultury. W ten sposób Coventry jest przedstawiane przez lokalne władze. Mieszkańcy miasteczka nie czują się jednak zbyt komfortowo w swoim domu. Dzieje się tak, ponieważ miasto bije rekordy pod względem liczby gangów przestępczych i morderstw. Na obszarach o wysokim bezrobociu trudno jest zarobić na uczciwe życie, co popycha młodych mężczyzn do obrania przestępczej ścieżki. Wartość rynku kokainy w Coventry szacuje się na miliardy dolarów, a o jej dystrybucję toczą się zacięte wojny.

Jakiego obszaru w Birmingham (Wielka Brytania) najlepiej unikać?

Birmingham jest drugim najbardziej zaludnionym miastem w Wielkiej Brytanii. Jego nieoficjalna nazwa to Second City. Jest tu wielu milionerów, naukowców i studentów. A także przestępców. Swego czasu gang Ostryi Kartuzy przejął władzę do tego stopnia, że stał się slangowym synonimem każdego ulicznego gangu. Lokalni mieszkańcy odradzają osiedlanie się w tych obszarach: Handsworth, Lozells, Ladywood, Balsall Heath, Streetly North. W prawie każdym reportażu dziennikarze informują o morderstwach, kradzieżach i dźgnięciach nożem. W 2017 r. brytyjska prasa nazwała Birmingham stolicą dżihadystów.

Co przyczyniło się do wzrostu przestępczości w Neapolu we Włoszech?

Położony nad brzegiem Zatoki Neapolitańskiej, obok Wezuwiusza, Neapol fascynuje wyjątkową architekturą, kulturą i światowej klasy historią. Nie wszystko jest jednak tak wspaniałe, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Neapolitańczycy nie będą zaskoczeni wiadomością o napadzie lub kradzieży wynajętego samochodu. Neapol stał się znany z Camorry, światowej sławy organizacji przestępczej związanej z włoską mafią. Neapol znajduje się w pobliżu punktów zapalnych w Afryce i na Bliskim Wschodzie, a gangi wykorzystują to do przemytu broni. Camorra w Neapolu ma znaczne wpływy polityczne. Kupuje głosy w wyborach i zmusza urzędników do działania w ich interesie.

Jak Montpellier (Francja) zyskało swoją wątpliwą reputację?

Dzięki śródziemnomorskiemu klimatowi i dobremu położeniu geograficznemu, Montpellier jest dobrym miejscem do życia. Jednak w ostatnich latach poczucie bezpieczeństwa dramatycznie się pogorszyło. Według doniesień medialnych liczba ataków, strzelanin, przemocy i kradzieży dramatycznie wzrosła. Nie mniej niż handel narkotykami. Podobnie jak we wszystkich miastach turystycznych, podróżni są celem złodziei i oszustów.

****

Według indeksu Numbeo, Haga znajduje się na szczycie listy najbezpieczniejszych miast. Mieszkańcy Berna w Szwajcarii i Monachium w Niemczech również chodzą po ulicach w spokoju. Mieszkańcy norweskiego Trondheim i słoweńskiej Lublany również czują się bezpiecznie.

You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej