Amerykański okręt podwodny wyposażony w cichy silnik

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych przetestowała na łodzi podwodnej silnik nowej generacji, który nie generuje żadnego hałasu.

W ramach prób modernizacyjnych na okręcie podwodnym klasy Virginia USS Montana zainstalowano nowy napęd magnetohydrodynamiczny (MHD), który nie emituje żadnych dźwięków podczas pracy.

Obecnie wygląd i charakterystyka okrętu podwodnego są utrzymywane w tajemnicy, ale wiadomo, że układ napędowy znajduje się wewnątrz kadłuba, co oznacza, że nie ma tradycyjnej śruby napędowej. Według brytyjskich ekspertów, jedynymi zewnętrznymi oznakami zmodernizowanego USS Montana są prawdopodobnie poziome otwory wlotowe wody o dużej średnicy na dziobie.

Technologia silnika magnetohydrodynamicznego zaczęła się rozpowszechniać w połowie ubiegłego wieku, ale do dziś nie została rozwinięta. Napęd opiera się na magnesach nadprzewodzących, które wytwarzają pole magnetyczne utrzymujące przyczepność. Silnik nie ma ruchomych części i nie wytwarza fal, dzięki czemu jest całkowicie bezgłośny. Taki okręt podwodny jest trudniejszy do wykrycia przez sonar pasywny.

Source gagadget
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej