Miękkie lądowanie z “kosmicznym konfetti” to pierwszy sukces statku kosmicznego SpaceX (wideo)

SpaceX po raz czwarty wystrzelił rakietę Starship, wysyłając 122-metrową rakietę ze swojego stanowiska startowego Starbase w pobliżu Boca Chica w południowym Teksasie. Misja została pomyślnie zakończona po raz pierwszy: najpierw pierwszy stopień wykonał miękkie lądowanie, a następnie sam statek.

Czwarty lot testowy miał dwa główne cele: zapewnić zejście pierwszego stopnia rakiety Super Heavy i miękkie lądowanie w Zatoce Meksykańskiej, a także przeprowadzić kontrolowany powrót 50-metrowego statku Starship.

Oba cele zostały osiągnięte, choć lot nie obył się bez incydentów. Podczas startu rakiety Super Heavy zapalono tylko 32 z 33 silników Raptor – jeden nie zadziałał, co było widoczne zarówno na nagraniu, jak i w telemetrii. Gdy akcelerator aktywował impuls lądowania 13 silników, tylko 12 z nich zaczęło działać, ale nie przeszkodziło to pierwszemu stopniowi zawisnąć na chwilę nad wodą, a następnie płynnie opadać, wykonując w ten sposób miękkie lądowanie.

Statek gwiezdny wykonał również miękkie lądowanie na Oceanie Indyjskim. Podczas lotu transmisja wideo z kamer na pokładzie statku była regularnie przerywana. Ale za każdym razem Starship kontaktował się ponownie, udowadniając, że żyje. Podczas opadania można było zobaczyć statek otoczony plazmą. A potem, w czasie rzeczywistym, mogliśmy zobaczyć, jak jedna z klap została uszkodzona – najpierw spłonęła jej osłona termiczna, a następnie samo skrzydło zaczęło się zapadać. Ale o dziwo, nie odpadł. Odłamki i produkty spalania zablokowały obiektyw kamery używanej do transmisji. W rezultacie optyka całkowicie pękła.

Pomimo uszkodzeń, statek obrócił się tak, jak powinien podczas lądowania i uruchomił impuls lądowania. “Pomimo utraty wielu płytek i uszkodzonej klapy, Starship wykonał miękkie lądowanie w oceanie! Gratulacje dla zespołu SpaceX za epickie osiągnięcie!” – napisał CEO SpaceX Elon Musk na portalu społecznościowym X.

Starship ma być wykorzystywany do lotów na Księżyc i Marsa. Ale zanim to nastąpi, musi wykonać jeszcze wiele lotów testowych. Do tej pory, z każdym kolejnym, osiągał coraz większe sukcesy. Wcześniej Elon Musk powiedział, że SpaceX zamierza wystrzelić sześć Starships w 2024 roku. Oznacza to, że w ciągu pozostałych sześciu miesięcy mogą pojawić się cztery kolejne. Niecały miesiąc temu firma przeprowadziła statyczne wypalenie silników piątego statku kosmicznego.

Source space
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej