CEO FTX Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia

Wczoraj, 28 marca, Sąd Południowego Okręgu Nowego Jorku skazał Sama Bankmana-Frieda, byłego dyrektora generalnego giełdy kryptowalut FTX, na 25 lat więzienia. Decyzja została ogłoszona przez sędziego Lewisa A. Kaplan, według Engadget.

Według CNN, Benkman-Fried wyraził ubolewanie z powodu swoich działań i ich wpływu na ludzi. Powiedział: “Oglądanie tego było nieznośnie bolesne. Klienci nie zasługują na taki ból”. Przyznając powagę swojej sytuacji, dodał: “Moje użyteczne życie prawdopodobnie dobiegło końca”.

Sędzia Kaplan, komentując wyrok, wyraził obawę, że Benkman-Fried może zrobić coś jeszcze negatywnego w przyszłości, więc postanowił “ubezwłasnowolnić go na znaczny okres czasu”.

Oskarżony zamierza odwołać się od wyroku. Jego obrona argumentowała, że zasługuje on na stosunkowo łagodny wyrok od 5 do 6,5 roku, wskazując na jego działalność charytatywną i chęć zadośćuczynienia ofiarom. Prokuratura nalegała jednak na znacznie surowszy wyrok, sugerując karę od 40 do 50 lat pozbawienia wolności, aby podkreślić powagę jego przestępstw.

Benkman-Fried został aresztowany na Bahamach w grudniu 2022 r. i postawiono mu siedem zarzutów, w tym oszustwa bankowe i pranie brudnych pieniędzy. Prokuratorzy argumentowali, że wykorzystał on fundusze giełdy kryptowalut FTX do wsparcia powiązanej firmy Alameda Research, a jego była dziewczyna i dyrektor generalna Alameda, Caroline Allison, potwierdziła te fakty, przyznając się do oszustwa.

Podczas procesu Benckman-Fried wyraził ubolewanie z powodu swoich działań i braku świadomości sytuacji w obu firmach, co doprowadziło do bankructwa FTX i dużych strat dla klientów i wierzycieli.

Przypomnijmy, że giełda kryptowalut FTX ogłosiła upadłość w listopadzie 2022 roku. Stało się to po kryzysie płynności i masowych wypłatach klientów, które podważyły zaufanie do platformy i spowodowały poważne problemy finansowe firmy.

Do czasu kryzysu płynności i późniejszego bankructwa, FTX była jedną z największych giełd kryptowalut na świecie. Miał miliony użytkowników na całym świecie i przetwarzał transakcje o wartości miliardów dolarów. W szczytowych okresach wartość rynkowa FTX i jego wpływ na globalny rynek kryptowalut były znaczące, co czyniło go kluczowym graczem w branży kryptowalut. Jej założyciel, Sam Bankman-Fried, był również znany ze swoich inwestycji i działalności charytatywnej w sferze kryptowalut przed problemami finansowymi firmy.

Podejrzenia dotyczące działalności Sama Bankmana-Frieda i jego zarządzania giełdą kryptowalut FTX zaczęły pojawiać się w opinii publicznej przed bankructwem firmy w listopadzie 2022 roku. W szczególności stało się to po opublikowaniu w październiku 2022 r. materiałów wskazujących na bliskie relacje finansowe między FTX a powiązaną z nią spółką handlową Alameda Research. Zwrócono uwagę, że Alameda posiadała znaczną część swoich aktywów w postaci tokenów FTT, które były własną walutą giełdy FTX, co naruszało potencjalne przepisy finansowe i powodowało konflikt interesów.

Sytuacja zaostrzyła się, gdy inna duża giełda kryptowalut, Binance, ogłosiła zamiar sprzedaży swoich zasobów tokenów FTT, powodując gwałtowny spadek ich ceny i masowe wypłaty z FTX. Wywołało to pytania o płynność i stabilność finansową FTX, a także skłoniło do dodatkowych dochodzeń w sprawie możliwych oszustw finansowych i niewłaściwego zarządzania funduszami klientów. W rezultacie uwaga organów regulacyjnych i inwestorów została zwrócona na Bankman-Fried i jego rolę w potencjalnych naruszeniach, co doprowadziło do dalszych postępowań sądowych.

You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej