“Euklides” zajrzał w głąb Wszechświata: opublikowano pierwsze zdjęcia galaktyk w odległości 2,7 miliarda lat świetlnych (foto)

Zespół Euclid Space Telescope opublikował pięć nowych zdjęć kosmosu, ukazujących wiele obiektów niebieskich z niespotykaną dotąd szczegółowością. “Euclid jest nazywany detektorem “ciemnego wszechświata”, ponieważ jego główną misją jest badanie dwóch najbardziej tajemniczych elementów kosmosu: ciemnej energii i ciemnej materii (ciemnej materii).

Ciemna energia to określenie siły, która powoduje przyspieszenie ekspansji Wszechświata, ciemna materia to forma materii, która jest praktycznie niewidoczna, ponieważ nie wchodzi w interakcje ze światłem. Nie jest to zwykła substancja składająca się z elektronów, protonów i neutronów.

Ten niewidzialny ciemny wszechświat jest dużym problemem dla naukowców, ponieważ uważa się, że ciemna energia stanowi około 68% całej materii we wszechświecie, podczas gdy ciemna materia stanowi około 27% – razem stanowią one 95% materii we wszechświecie, a to, co ludzie mogą zobaczyć, to tylko 5%. Oczekuje się, że Euclid będzie w stanie zbadać te tajemnicze substancje. Nowe obrazy są częścią wczesnych obserwacji teleskopu.

Pięć nowych zdjęć opublikowanych przez zespół Euclid jest co najmniej cztery razy wyraźniejszych niż te wykonane przez naziemne teleskopy. Obejmując rozległe połacie nieba, charakteryzują się również niezrównaną głębią, ponieważ Euclid zagląda daleko w odległy wszechświat za pomocą kamery 600 MP, która obserwuje cele niebieskie w świetle widzialnym, a także spektrometru bliskiej podczerwieni.

Jedno ze zdjęć przedstawia Abell 2390, gigantyczną gromadę galaktyk podobnych do Drogi Mlecznej, znajdującą się około 2,7 miliarda lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Pegaza.

Obraz zawiera oszałamiającą liczbę 50 000 galaktyk w najdrobniejszych szczegółach i pokazuje “światło wewnątrz gromady” emanujące z gwiazd w Abell 2390. Są to gwiazdy, które zostały wyrwane ze swoich miejsc w wyniku silnego oddziaływania grawitacyjnego z innymi galaktykami w gromadzie. To światło wewnątrz gromady może również pomóc w wykryciu rozkładu ciemnej materii.

Łuki tła i zniekształcone wiry na tym obrazie będą szczególnie interesujące dla naukowców badających ciemną materię. Reprezentują one światło z odległych galaktyk, które jest grawitacyjnie “soczewkowane” lub deformowane przez ciemną materię znajdującą się pomiędzy samymi galaktykami a Euklidesem. To zniekształcenie odległych galaktyk jest widoczne w dolnej części zdjęcia.

Nowa seria zdjęć obejmuje również widok innej gromady galaktyk, Abell 2764, znajdującej się około 1 miliarda lat świetlnych od Ziemi w gęstym regionie przestrzeni kosmicznej.

Gwiazdy w obrębie Drogi Mlecznej, które znajdują się znacznie bliżej teleskopu, są również widoczne, a ze względu na ich względną bliskość wydają się niezwykle jasne. Ta konkretna gwiazda, V*BP-Phoenicis, jest tak jasna na nocnym niebie, że można ją niemal zobaczyć gołym okiem.

Inne zdjęcia Euklidesa obejmują grupę galaktyk Dorado, znajdującą się w odległości około 62 milionów lat świetlnych; galaktykę NGC 6744; oraz Messier 78, “gwiezdny żłóbek” znajdujący się w odległości około 1300 lat świetlnych w gwiazdozbiorze Oriona.

Source itc
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej