Nie takie proste: czy codzienne używanie chusteczek nawilżanych jest bezpieczne?

Chusteczki nawilżane stały się bardzo popularnym produktem higienicznym. Jednak ludzie często przeceniają ich przydatność i używają ich nawet wtedy, gdy istnieją inne alternatywy. Wyjaśniamy, co jest nie tak z tą metodą czyszczenia.

Używaj chusteczek nawilżanych do wycierania rąk, usuwania makijażu, pielęgnacji niemowląt, a nawet podczas sprzątania. Nawet astronauci na ISS używają chusteczek nawilżanych, aby chronić się przed promieniowaniem.

Nieprzyjazność chusteczek nawilżanych

Jest to wygodne, ale nie jest przyjazne dla środowiska: chusteczki nawilżane są często wykonane z włókien syntetycznych i impregnowane preparatami antybakteryjnymi z substancjami zapachowymi i zmiękczającymi.

Chusteczki nawilżane nie ulegają biodegradacji i trudno je poddać recyklingowi. Chusteczki nawilżane są często spłukiwane w toalecie, ale nie nasiąkają i nie zatykają kanalizacji. Nie można ich kompostować.

Chusteczki nawilżane są pakowane w plastikowe opakowania. Opakowania chusteczek nawilżanych są wykonane z materiałów wieloskładnikowych, które nie podlegają recyklingowi. Oznacza to, że po zużyciu trafiają one na wysypiska śmieci. Chusteczki nawilżane zawierają substancje zapachowe, które mogą powodować alergie. Nie jest to odległy problem: 10% osób jest uczulonych na substancje zapachowe, z czego 42% jest uczulonych na substancje zapachowe w kosmetykach.

Fałszywe poczucie czystości

Chusteczki nawilżane tworzą wrażenie czystości tam, gdzie jej nie ma. Na przykład, przed obiadem w kawiarni, osoba wyciera ręce wilgotną serwetką, zamiast iść do łazienki, aby umyć je wodą z mydłem. Może się wydawać, że to wystarczy, ale tak nie jest.

Nawet środki dezynfekujące zawierające 60% alkoholu nie zabijają wszystkich rodzajów zarazków, nie są tak skuteczne w przypadku brudnych i tłustych rąk i nie usuwają chemikaliów. Co więcej, zwykłe chusteczki nawilżane nie pomogą w tym przypadku, więc nie jest dobrym pomysłem zastępowanie nimi mycia rąk.

Kiedy nie używać chusteczek nawilżanych

Czasami chusteczki nawilżane są naprawdę niezbędne, na przykład do wycierania rąk dziecka podczas spaceru. Ale poza tym powinieneś używać ich mądrze:

  • nie zastępują mycia rąk. Jeśli możliwe jest umycie rąk wodą z mydłem, lepiej to zrobić. W ten sposób Twoje ręce będą czystsze, a Ty pozostawisz po sobie mniej śmieci;
  • Nie używać do czyszczenia domu. Do wycierania kurzu najlepiej używać ściereczek wielokrotnego użytku, które można prać;
  • nie stosować do higieny dzieci w domu. Na przykład podczas zmiany pieluchy. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli w pobliżu znajduje się woda, mydło i ręcznik, lepiej z nich korzystać – jest to bardziej higieniczne i przyjazne dla środowiska.

Jeśli chcesz całkowicie zrezygnować z chusteczek nawilżanych, możesz użyć chlorheksydyny. Produkt można przelać do małej buteleczki, a w razie potrzeby nasączyć nim czystą chusteczkę lub mały ręcznik i wytrzeć ręce oraz powierzchnie. Jeśli wymagana jest dezynfekcja, należy dodatkowo zastosować środek odkażający, ponieważ chlorheksydyna nie jest jego substytutem.

Ważne! Niniejszy materiał służy wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych i nie może być wykorzystywany jako podstawa do diagnozy lub porady medycznej. Publikacje na stronie są oparte na najnowszych istotnych i naukowo uzasadnionych badaniach w dziedzinie medycyny. Jeśli jednak potrzebujesz diagnozy lub porady medycznej, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

 

 

Source health.24tv
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej