Podniebny pokaz Elona Muska, drugi stopień rakiety Falcon 9 przelatuje nad Ukrainą (wideo)

Majowe niebo nadal zadziwia Ukraińców jasnymi nocnymi spektaklami. Krótko po wybuchu epidemii superbakterii, wczoraj wieczorem nad Kijowem i kilkoma innymi regionami zaobserwowano nowe i niezwykłe zjawisko.

Nocne niebo zdobił świetlisty krąg przypominający oko. W niektórych przypadkach miał on również dwa spiralne ramiona, które odchodziły od centralnej części okręgu. Według kanału Alpha Centauri, tak wyglądał drugi stopień rakiety nośnej SpaceX Falcon 9.

Przypomnijmy, że 2 maja SpaceX wystrzeliło rakietę Falcon 9 z parą satelitów Maxar Intelligence zamówionych przez WorldView Legion. Start odbył się z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii o godzinie 21:36 czasu kijowskiego. Około godziny 22:50 czasu kijowskiego drugi stopień Falcona 9 znajdował się dokładnie tam, gdzie zaobserwowano obiekt na niebie – na północnym zachodzie.

Jasnoszara linia to trajektoria fazy nad Europą, którą można było zaobserwować na Ukrainie.

Pierwsze dwa satelity Maxar-1 są przeznaczone do obserwacji Ziemi. Każdy z nich posiada potężne kamery zdolne do przechwytywania precyzyjnych obrazów małych obiektów i cech na powierzchni Ziemi. Zapewniają one rozdzielczość 30 cm. W sumie firma planuje rozmieścić flotę 6 takich satelitów. Dzięki ich wysokiej rozdzielczości oczekuje się, że potroją zdolność Maxar do zbierania wysokiej jakości obrazów i mapowania planety.

Misja wyniesienia na orbitę satelity Maxar-1 była 20. lotem pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Był to 44. start SpaceX w 2024 roku i 328. start Falcona 9. Po oddzieleniu się pierwszego stopnia, około 8,5 minuty po starcie, powrócił on do Strefy Lądowania 4 w Vandenberg, co było 303. lądowaniem rakiety nośnej SpaceX.

Satelity zostały pomyślnie rozmieszczone i rozpoczęły odbieranie i wysyłanie sygnałów.

Source itc
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej