SpaceX bije rekordy: stopień Falcon 9 B5 dokonuje 20. udanego powrotu na Ziemię

Ponowne wejście rakiet Falcon 9 w przestrzeń kosmiczną nie jest już zaskoczeniem, ale w miniony weekend główny koń roboczy SpaceX osiągnął znaczące i bardzo historyczne osiągnięcie: Stopień F9 B5 o indeksie B1062 ukończył 20 udanych cykli start-lądowanie.

Samo wydarzenie miało miejsce 13 kwietnia 2024 roku podczas misji Starlink Group 6-49 mającej na celu wystrzelenie nowej partii 23 satelitów internetowych Starlink. Rakieta Falcon 9 została wystrzelona z kosmodromu SLC-40 na Przylądku Canaveral o godzinie 01:40 UTC (18:40 czasu kijowskiego). Zgodnie ze sprawdzonym już schematem, pierwszy stopień oddzielił się w ciągu dwóch i pół minuty i wylądował na autonomicznej platformie morskiej A Shortfall of Gravitas na Oceanie Atlantyckim po dziewięciu minutach.

Absolutny rekordzista odbył swój dziewiczy lot 5 listopada 2020 roku – w ciągu prawie trzech i pół roku rakieta nośna pomogła wynieść na orbitę dwa załogowe statki kosmiczne Crew Dragon (misje Inspiration4 i Axiom-1), dwa urządzenia GPS, satelity telekomunikacyjne (Nilesat-301, ArabSat 7B), 17 satelitów internetowych OneWeb i 507 własnych satelitów internetowych Starlink.

Co ciekawe, wraz z tym rekordem SpaceX osiągnęło kolejny – wykonało dwa starty z kompleksu SLC-40 w odstępie mniejszym niż trzy dni. Poprzedni miał miejsce 10 kwietnia o 05:40 UTC, a kolejny 13 kwietnia o 01:40 UTC – odstęp pomiędzy startami wyniósł 2 dni 19 godzin i 40 minut (czyli niecałe 68 godzin). Inżynierom udało się poprawić poprzedni rekord o około 26 godzin.

Jedną z kluczowych różnic między rakietami SpaceX jest możliwość ich ponownego użycia, co może znacznie zaoszczędzić pieniądze na dostarczaniu ładunków w kosmos. Rakiety z rodziny Falcon ponownie wykorzystują pierwszy stopień i główną owiewkę. Po starcie pierwszy stopień ląduje w porcie kosmicznym lub na platformie morskiej (w zależności od profilu misji i pozostałego paliwa) przy użyciu obwodu odrzutowego, a po odzyskaniu ponownie obsługuję nowe starty. Trochę historii: 31 marca 2017 r. firma SpaceX po raz pierwszy wystrzeliła rakietę Falcon 9 z odnowionym pierwszym stopniem, a w 2018 r. przeszła na generację Falcon 9 Block 5 z dodatkowymi optymalizacjami w zakresie możliwości wielokrotnego użytku (10 razy przy minimalnej konserwacji między lotami i do 100 razy przy częściowej wymianie części). Od tego czasu SpaceX stale aktualizuje swoje rekordy rakiet wielokrotnego użytku, a rakiety Falcon wylądowały z powodzeniem 297 razy na 308 prób. W sumie 42 rakiety nośne poleciały kilka razy. Firma SpaceX ponownie wykorzystała połówki owiewek ponad 300 razy, a niektóre z nich odbyły już ponad jedenaście misji.

SpaceX obecnie aktywnie przygotowuje się do czwartego lotu testowego Starship, który spodziewany jest w maju. Wcześniej prezes Gwynne Shotwell nazwała trzeci test “niezwykle udanym” i określiła cel na 2024 rok – pomyślne wyniesienie Starlink na orbitę wraz ze Starship, zwrot obu części i przeprowadzenie 148 startów Falcona 9.

Source itc
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej