Pomimo stanowiska rządu, Słowacy zebrali ponad 2 miliony euro na amunicję dla sił zbrojnych

Mieszkańcy Słowacji zebrali ponad dwa miliony euro na zakup amunicji dla Ukrainy, po tym jak władze tego kraju odmówiły wsparcia inicjatywy Republiki Czeskiej mającej na celu zebranie funduszy i znalezienie amunicji dla Kijowa.

Zostało to zgłoszone przez agencję Reuters.

Według agencji, kampanię, która kwestionowała politykę rządu, pomógł rozpocząć Otto Simko, 99-letni weteran słowackiego powstania narodowego przeciwko nazistom w 1944 r. i ocalały z Holokaustu.

“Kiedy usłyszałem o inicjatywie czeskiego rządu, byłem bardzo zadowolony, słysząc, że badane są wszystkie sposoby, aby pomóc Ukrainie bronić się przed (rosyjskim) agresorem, ponieważ nie ma innego sposobu” – powiedział.

Według agencji, fundraiserzy powiedzieli, że kampania miała na celu pokazanie, że większość nie zgadza się ze zmianą polityki zagranicznej rządu po wrześniowych wyborach.

  • Słowacja zawiesiła państwową pomoc wojskową dla Ukrainy w zeszłym roku, a premier Robert Fico powtórzył wezwania Moskwy do rozmów pokojowych.
  • Słowacja odmówiła udziału w czeskiej inicjatywie zakupu setek tysięcy pocisków artyleryjskich dla Kijowa, do której przyłączyło się co najmniej 15 sojuszników.
  • 16 kwietnia prezydent Czech Petr Pavel powiedział, że inicjatywa zakupu pocisków dla Ukrainy nabiera tempa, częściowo z powodu “świadomości pewnego długu w odniesieniu do obiecanego wsparcia”.
Source liga
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej