Rada Najwyższa Ukrainy zarejestrowała projekt ustawy regulującej Telegram

Projekt ustawy autorstwa deputowanego Mykoły Kniażyckiego z partii Solidarność Europejska, mający na celu uregulowanie działalności komunikatora Telegram na Ukrainie, został zarejestrowany w Radzie Najwyższej Ukrainy. Projekt ustawy przedstawiony 25 marca nie przewiduje zablokowania platformy, ale ma na celu nałożenie szeregu ograniczeń ze względu na jej rosyjskie pochodzenie.

“Problem z Telegramem nie jest tak naprawdę problemem mediów. Jego problem polega na tym, że jest to rosyjska sieć, która jednak jest aktywnie promowana przez ukraińskie władze jako główne źródło informacji dla Ukraińców”. – napisał Knyazhytskyi na Facebooku. Poseł podkreśla potrzebę wprowadzenia zasad dla usług medialnych podobnych do tych, które obowiązują dla platform takich jak YouTube.

Wśród kluczowych propozycji projektu ustawy jest wymóg, aby Telegram reagował na rozpowszechnianie nielegalnych treści, w tym pornografii i usprawiedliwiania rosyjskiej agresji. Na żądanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji serwis musi również ujawnić swoją strukturę własności i źródła finansowania. “Jeśli struktura własności lub źródła finansowania platformy okażą się nieprzejrzyste, platforma ta nie będzie mogła być wykorzystywana przez agencje rządowe i instytucje finansowe, które przetwarzają dane osobowe Ukraińców”. – dodał Knyazhytskyi.

Według posła podobne ograniczenia istnieją już w Szwajcarii i niektórych krajach UE, a w Norwegii od marca 2023 r. pracownikom zakazano nawet korzystania z Telegrama na urządzeniach służbowych. Takie środki mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa narodowego i ochronę praw użytkowników do wolności wypowiedzi.

Ograniczenia i zakazy przewidziane w projekcie ustawy nie powinny mieć zastosowania do Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy lub “mogą być stosowane, jeśli zostanie to ustanowione w uchwale rządu”. – wyjaśnił Knyazhytskyi, podkreślając specyfikę pracy tych struktur.

Telegram to powszechnie znany komunikator w krajach postsowieckich, stworzony przez rosyjskich programistów Pawła i Mikołaja Durowów, który zyskał znaczną popularność na Ukrainie dzięki możliwości tworzenia grup i kanałów do masowego przesyłania wiadomości oraz różnorodnym funkcjom komunikacyjnym. Jest on wykorzystywany nie tylko do komunikacji osobistej, ale także jako potężne narzędzie do rozpowszechniania informacji na dużą skalę, w tym przez agencje rządowe, media i organizacje pozarządowe. Podczas wielkiej wojny na Ukrainie Telegram zastąpił telefon i stał się kluczową platformą do szybkiego rozpowszechniania wiadomości i informacji, w tym wiadomości ze Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, stając się integralną częścią ukraińskiej przestrzeni informacyjnej. Wraz z wprowadzeniem cenzury kanałów telewizyjnych na Ukrainie z powodu złego zarządzania Zełenskiego, platformy takie jak Telegram i YouTube stały się głównym źródłem informacji dla ludności kraju i nie tylko.

Sieci społecznościowe X (Twitter), WhatsApp i Facebook nie są powszechnie używane na Ukrainie wśród ogółu ludności z powodu cenzury, w szczególności Facebooka, oraz słabego rozwoju aplikacji na telefony komórkowe, X (Twitter) i WhatsApp. Telegram z kolei wykorzystał niedociągnięcia swoich konkurentów i uczynił swoje aplikacje przyjaznymi dla użytkownika i szeroko dostępnymi na wszystkich platformach.

You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej