Radar planetarny NASA rejestruje asteroidę zbliżającą się do Ziemi

Podczas bliskiego zbliżenia 2008 OS7 do Ziemi 2 lutego, radar planetarny Deep Space Network zebrał pierwsze szczegółowe zdjęcia asteroidy wielkości stadionu. 2 lutego duża asteroida przeleciała bezpiecznie obok Ziemi w odległości około 1,8 miliona mil (2,9 miliona kilometrów, czyli 7,5 razy większej niż odległość między Ziemią a Księżycem).

Nie było ryzyka, że asteroida o nazwie 2008 OS7 uderzy w naszą planetę, ale naukowcy z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w Południowej Kalifornii wykorzystali potężną antenę radiową, aby lepiej określić rozmiar, rotację, kształt i szczegóły powierzchni tego obiektu bliskiego Ziemi (NEO). Przed tym bliskim zbliżeniem, asteroida 2008 OS7 znajdowała się zbyt daleko od Ziemi, aby planetarne systemy radarowe mogły ją zobrazować.

Dzień przed tym, jak asteroida 2008 OS7 zbliżyła się do Ziemi 2 lutego, ta seria zdjęć została uchwycona przez potężną antenę radarową Goldstone Solar System o długości 230 stóp (70 metrów) w pobliżu Barstow w Kalifornii: NASA/JPL-Caltech

Odkrycie i obserwacja

Asteroida została odkryta 30 lipca 2008 roku podczas rutynowych operacji poszukiwania NEO przez finansowany przez NASA Catalina Sky Survey, z siedzibą na Uniwersytecie Arizony w Tucson. Po odkryciu, obserwacje ilości światła odbitego od powierzchni asteroidy wykazały, że miała ona około 650 do 1640 stóp (200 i 500 metrów) szerokości i że obracała się stosunkowo wolno, wykonując jeden obrót co 29 i pół godziny.

Okres rotacji 2008 OS7 został ustalony przez Petra Praveca z Instytutu Astronomicznego Czeskiej Akademii Nauk w Ondrejovie w Czechach, który obserwował krzywą blasku asteroidy – czyli to, jak jasność obiektu zmienia się w czasie. Gdy asteroida obraca się, zmiany w jej kształcie zmieniają jasność odbitego światła widzianego przez astronomów, a zmiany te są rejestrowane w celu zrozumienia okresu obrotu asteroidy.

Obraz radarowy ujawnia szczegóły

Podczas bliskiego zbliżenia w dniu 2 lutego, zespół radarowy JPL wykorzystał potężną antenę radarową Goldstone Solar System Radar Antenna o długości 230 stóp (70 metrów) w ośrodku Deep Space Network w pobliżu Barstow w Kalifornii, aby zobrazować asteroidę. Naukowcy odkryli, że jego powierzchnia ma mieszankę zaokrąglonych i bardziej kanciastych obszarów z lekką wklęsłością. Odkryli również, że asteroida jest mniejsza niż wcześniej sądzono – ma około 150-200 metrów szerokości – i potwierdzili jej niezwykle powolną rotację.

Potencjalnie niebezpieczne, ale teraz bezpieczne

Obserwacje radarowe Goldstone’a dostarczyły również kluczowych pomiarów odległości asteroidy od Ziemi podczas jej przelotu. Pomiary te mogą pomóc naukowcom z NASA’s Center for Near-Earth Object Studies (CNEOS) udoskonalić obliczenia orbitalnej ścieżki asteroidy wokół Słońca. Asteroida 2008 OS7 okrąża Słońce co 2,6 roku, przechodząc od orbity Wenus do orbity Marsa w najdalszym punkcie.

CNEOS, prowadzony przez JPL, oblicza każdą znaną orbitę NEO, aby ocenić potencjalne ryzyko kolizji. Ze względu na bliskość orbity Ziemi i rozmiar, 2008 OS7 jest sklasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna asteroida, ale zbliżenie 2 lutego jest najbliżej naszej planety od co najmniej 200 lat.

Podczas gdy NASA raportuje o NEO wszystkich rozmiarów, Kongres upoważnił agencję do wykrywania i śledzenia obiektów o wielkości 140 metrów (460 stóp) lub większych, które mogą spowodować znaczne szkody na Ziemi, jeśli zderzą się z naszą planetą.

Goldstone Solar System Radar Group i CNEOS są wspierane przez Program Obserwacji Obiektów Bliskich Ziemi NASA w ramach Biura Koordynacji Ochrony Planetarnej w siedzibie agencji w Waszyngtonie. Nadzór nad programem Deep Space Network sprawuje Biuro Programu Łączności Kosmicznej i Nawigacji (SCaN) w Dyrekcji Misji Operacji Kosmicznych, również w siedzibie głównej ESA.

Source portaltele
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej