Rewolucja w dostępie do przestrzeni kosmicznej: jak Space Perspective planuje przejąć tron od Blue Origin

Komercyjne podróże kosmiczne to dość niewielka branża. Pomimo planów Elona Muska dotyczących kolonizacji Marsa, istnieją tylko dwie realne opcje turystyki kosmicznej – Blue Origin Jeffa Bezosa i Virgin Galactic Richarda Bransona. Ale teraz do walki wkroczyła trzecia firma, która koncentruje się na przystępnej cenie i zrównoważonym rozwoju. Firma Space Perspective ukończyła i zaprezentowała trzeci komercyjny suborbitalny statek kosmiczny, jaki kiedykolwiek zbudowano, a także szczyci się tym, że jest siódmym ludzkim statkiem kosmicznym zbudowanym w ciągu ostatnich pięciu dekad. Został on w całości zaprojektowany i zbudowany we własnym zakresie, a każdy z jego głównych elementów został opatentowany. Kapsuła o nazwie Excelsior jest częścią statku kosmicznego Neptun.

Sferyczny statek oferuje około 2000 stóp sześciennych przestrzeni, czyli dwa razy więcej niż ludzie mogą doświadczyć na statku Blue Origin lub Virgin Atlantic, według firmy. Końcowy produkt będzie miał również swój udział w luksusowych akcentach: Space Perspective obiecuje między innymi koktajle i szybkie Wi-Fi. “Kosmiczny salon” może pomieścić do ośmiu pasażerów lub “odkrywców”, jak nazywa się ich w Space Perspective, oraz trzech członków załogi. Nie licząc stacji kosmicznych, będzie to największy działający statek kosmiczny, który ostatecznie wzbije się w przestworza.

Po ukończeniu 700-metrowego balonu i kapsuły oraz zbliżającym się ukończeniu rakiety nośnej, firma zajmująca się turystyką kosmiczną planuje przeprowadzić loty testowe przed pierwszymi podróżami w 2025 roku. Ponad 1750 osób zarezerwowało bilety, a oczekuje się, że liczba ta osiągnie 400 000 do końca 2024 roku. Nawet z taką liczbą rezerwacji, Space Perspective jest już na dobrej drodze, by stać się odnoszącą największe sukcesy komercyjną firmą zajmującą się podróżami kosmicznymi. Ale jak ma dotrzeć w kosmos i co odróżnia go od konkurencji?

W jaki sposób uruchamiana jest aplikacja Space Perspective?

Kiedy myślisz o podróży w kosmos, pierwszym obrazem, który przychodzi ci do głowy, jest prawdopodobnie rakieta wyrzucająca płomienie i przemierzająca niebo. Tak to się zwykle dzieje i tak też jest w przypadku Blue Origin Bezosa. Jednak dwaj główni konkurenci firmy mają różne poglądy na temat tego, jak dostać się w kosmos. Virgin Galactic wykonuje lot suborbitalny, przyczepiając się do samolotu transportowego, a następnie odrywając się od niego za pomocą własnych rakiet na wysokości. Najbardziej wyjątkowe jest to, że Space Perspective w ogóle nie opiera się na rakietach.

Zamiast tego, według firmy, wznosi się on ponad 99% ziemskiej atmosfery w balonie wystarczająco dużym, by “pomieścić Statuę Wolności”. Pod koniec sześciogodzinnego wznoszenia kapsuła ciśnieniowa wznosi się na wysokość 100 000 stóp, umożliwiając 360-stopniowy widok na Ziemię i przestrzeń kosmiczną, po czym łagodnie opada z powrotem na Ziemię i ląduje w oceanie.

Potencjalnie bardziej przystępna cenowo droga w kosmos

Ta metoda podróży kosmicznych ma kilka zalet. Dla wielu osób jego neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla będzie dużym plusem. Wystrzeliwanie rakiet wymaga ogromnych ilości paliwa i podczas gdy większość może uważać pracę agencji takich jak NASA za ważną, prywatne podróże kosmiczne mogą być postrzegane jako katastrofa ekologiczna spowodowana próżnością. Istnieje również problem ogólnej dostępności.

Space Perspective szacuje koszt pierwszych lotów na 125 000 USD. Chociaż dla wielu jest to wciąż niezrozumiała kwota, jest ona bardzo niska w kontekście podróży kosmicznych. Pierwszy lot Blue Origin kosztował 28 milionów dolarów, a dziś nadal będzie kosztował siedem cyfr. Virgin Galactic, tańsza opcja, niedawno podniosła swoje ceny do 450 000 USD – a jeśli chcesz polecieć Crew Dragon firmy SpaceX, przygotuj się na rozstanie z aż 55 milionami dolarów.

Należy również wziąć pod uwagę wpływ na ludzkie ciało. Tradycyjny start kosmiczny uderza w osoby znajdujące się na pokładzie z siłą około 3 gigaherców. Podczas gdy większość ludzi może sobie z tym poradzić, dla niektórych jest to nadal stresujące i ciało nie może sobie z tym poradzić. Space Perspective twierdzi, że ludzie na pokładzie ich kapsuły będą czuć się tak komfortowo, jak na pokładzie samolotu. Prawdopodobnie otworzy to drzwi i granice przestrzeni dla znacznie szerszej grupy ludzi.

Source slashgear
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej