SpaceX wykonuje pierwsze na świecie satelitarne połączenie wideo przy użyciu Starlink Direct to Cell

Od 2022 roku SpaceX pracuje nad uruchomieniem usługi komunikacji satelitarnej zaplanowanej na 2024 rok. Firma współpracuje przy tym projekcie z T-Mobile i innymi międzynarodowymi operatorami. Oczywiście nastąpił pewien postęp w tym kierunku – SpaceX przekroczył ważny kamień milowy w rozwoju usługi i zademonstrował jej możliwości.

Firma SpaceX opublikowała film na portalu społecznościowym X (dawniej Twitter). Na tym filmie pracownik SpaceX prowadzi rozmowę wideo na X z innym pracownikiem SpaceX. Co ważne, połączenie wideo jest wykonywane na niezmodyfikowanym telefonie podłączonym do Direct to Cell, co czyni go pierwszym połączeniem wideo w ramach tej usługi.

Zaledwie dwa miesiące temu SpaceX wysłał list do FCC, w którym chwalił się, że usługa “spełnia lub przekracza cele testowe”. Chociaż połączenie telefoniczne przy użyciu funkcji Direct to Cell jest nieco niewyraźne, podczas tego testu wyraźnie widać, że usługa działa poprawnie.

Kiedy Direct to Cell zostanie ostatecznie uruchomiony pod koniec tego roku, początkowo będzie obsługiwał tylko wiadomości tekstowe. Transmisja głosu i danych ma być dostępna w 2025 roku.

Source itc
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej