Taniec cieni: NASA pokazuje oszałamiające ujęcia zaćmienia Słońca z kosmosu

Dla obserwatorów z Ziemi całkowite zaćmienie Słońca w dniu 8 kwietnia 2024 r. nad wąskim pasem lądu od Meksyku po Kanadę trwało około trzech minut, ale z kosmosu wyglądało na znacznie większe i dłuższe. Garstka astronautów i kosmonautów mogła obserwować cień Księżyca przesuwający się po powierzchni Ziemi przez długi czas. Było to możliwe dzięki temu, że orbita ISS była wielokrotnie zmieniana w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

NASA udostępniła wideo z ISS, które zawiera unikalne ujęcia całkowitego zaćmienia Słońca z kosmosu. Przez setki tysięcy lat ludzie i ich przodkowie obserwowali to wielkie i przerażające zjawisko tylko z jednego punktu widzenia. Wejście człowieka w przestrzeń kosmiczną otworzyło kolejny aspekt tego zjawiska i słuszne jest spojrzenie na każde wydarzenie ze wszystkich możliwych stron – tylko w ten sposób powstaje nauka.

Następne całkowite zaćmienie nad USA będzie miało miejsce w 2044 roku. NASA nie chciała przegapić okazji, by pokazać ludziom przejście cienia Księżyca przez Ziemię właśnie teraz. Być może w 2044 roku astronauci będą mogli spojrzeć na nowe zaćmienie z jeszcze bardziej niesamowitej perspektywy – z terytorium utworzonej do tego czasu bazy księżycowej.

Jednak w Europie całkowite zaćmienie nastąpi znacznie wcześniej – w 2026 roku. Będzie ją można obserwować z Grenlandii, Islandii, Hiszpanii i Portugalii. Ale to już inna historia.

Source sciencealert
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej