TikTok może zostać zakazany na Ukrainie za propagandę

Wolności Słowa, Jarosław Jurczyszyn, powiedział, że Ukraina może zakazać TikTok, jeśli sieć społecznościowa nadal nie będzie reagować na przypadki rosyjskiej propagandy.

TikTok gromadzi zbyt wiele danych

Zgodnie z polityką prywatności aplikacji, TikTok gromadzi adresy e-mail, historię wyszukiwania i przeglądania, zawartość przesłanych zdjęć i filmów, numery telefonów i wiek użytkowników.

Jednak raport opublikowany w lipcu 2022 r. przez badaczy z australijskiej firmy cybernetycznej Internet 2.0 potwierdza, że TikTok gromadzi ogromne ilości prywatnych informacji. Naukowcy zbadali kod źródłowy aplikacji i stwierdzili, że “nadmiernie gromadziła ona dane”. “nadmierne gromadzenie danych”. Analitycy twierdzą, że uprawnienia TikTok i gromadzenie informacji o urządzeniach są zbyt inwazyjne i nie są niezbędne do działania aplikacji.

Co TikTok wie o użytkowniku

  • Gromadzi dane o innych aplikacjach uruchomionych na telefonie. Gromadzi również dane o wszystkich aplikacjach zainstalowanych na telefonie.
  • Sprawdza lokalizację urządzenia co najmniej raz na godzinę.
  • Ma stały dostęp do kalendarza.
  • Ma dostęp do kontaktów, a jeśli użytkownik odmówił dostępu, stale pyta, dopóki użytkownik go nie przyzna.
  • Posiada kod, który gromadzi szczegółowe informacje o urządzeniu z systemem Android: identyfikator SSID Wi-Fi, numer seryjny urządzenia, numer seryjny karty SIM, numer identyfikacyjny układu scalonego (jest to globalny unikalny numer seryjny, który jest specjalnie dostosowany do karty SIM użytkownika), IMEI urządzenia, adres MAC urządzenia i numer linii urządzenia.

Raport Georgia Institute of Technology mówi, że TikTok zbiera takie dane w celu śledzenia zachowań użytkowników: “Kluczowym faktem jest to, że większość innych sieci społecznościowych i aplikacji mobilnych robi to samo”.

Czy TikTok cię denerwuje?

Wielu użytkowników TikTok zauważyło, że aplikacja w dziwny sposób odgaduje tematy, o których rozmawiają ze znajomymi i o których po prostu myślą!

To dziwne i niepokojące. TikTok, podobnie jak większość innych aplikacji, wymaga dostępu do mikrofonu, głównie w celu nagrywania filmów i dodawania narracji. Ale czy cały czas słucha? Jak dotąd nie ma twardych dowodów na to, że stale podsłuchuje. Ale ten produkt ma unikalne algorytmy do analizowania wszystkich informacji o użytkownikach – polubień, udostępnień, treści, z którymi wchodzisz w interakcję. Aplikacja umiejętnie analizuje zachowania, preferencje i interakcje użytkowników, aby stworzyć spersonalizowany kanał.

Chiński rząd może wykorzystywać dane do własnych celów

TikTok jest własnością giganta technologicznego ByteDance z siedzibą w Pekinie, co czyni go wyjątkową nieamerykańską aplikacją głównego nurtu. Jest to zmartwienie dla amerykańskich polityków. W końcu, nawet jeśli Facebook, Instagram, Snapchat i YouTube, na przykład, zbierają podobne dane, wszystkie mają siedzibę w USA, w przeciwieństwie do TikTok.

Istnieją również obawy o bezpieczeństwo danych osobowych użytkowników na Ukrainie, biorąc pod uwagę bliskie kontakty Rosji z Chinami. Co więcej, aktywni użytkownicy TikTok służą w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Andriy Pastushenko powiedział w komentarzu dla Ekonomichna Pravda, że wielu wojskowych i wolontariuszy aktywnie korzysta z aplikacji w strefach walki i w pobliżu ważnego sprzętu, a nie wiadomo, jakie metadane są przesyłane.

Nie mamy laboratoriów badawczych ani renomowanych organizacji, które badałyby działanie takich aplikacji. Jednak nawet powierzchowna analiza powinna być powodem do niepokoju. Na przykład sieć serwerów (CDN) używana przez aplikację dla ukraińskich użytkowników znajduje się w Rosji.
Andrij Pastuszenko

Rozpowszechnianie rosyjskiej propagandy i dezinformacji

W wywiadzie dla Radio Liberty, Yaroslav Yurchyshyn powiedział, że TikTok może zostać zablokowany na Ukrainie, jeśli sieć społecznościowa nie zareaguje na rosyjską propagandę.

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony ujawniło sieć, która rozpowszechnia rosyjską propagandę na TikTok. Nie słyszałem żadnej reakcji ze strony TikTok. Jeśli TikTok nie zareaguje, a sytuacja tylko się pogorszy, może dojść do takiej sytuacji (możliwość zablokowania TikTok na Ukrainie – red.). Jak na razie rozumiem, że władze nie czują takiej potrzeby. I zawsze lepiej jest najpierw spróbować negocjować, niż od razu podejmować najostrzejsze środki.
Jarosław Jurczyszyn

Nawiasem mówiąc, kilka dni temu wywiad obronny Ukrainy powiedział, że Rosja prowadzi nową operację informacyjną mającą na celu “gloryfikację osób uchylających się od płacenia podatków”. TikTok stał się świetną platformą do promowania EITI. Na przykład, ostatnio na tej i innych platformach mediów społecznościowych opublikowano filmy, na których rzekomo ukraińscy mężczyźni filmują siebie na wakacjach za granicą i nazywają siebie oszustami podatkowymi. Takie treści szybko zyskują wyświetlenia i komentarze. Jednak dyskusje pod tymi filmami tylko popychają je do trendów.

Operacja informacyjna mająca na celu “gloryfikację oszustów”. DIU

Według PIU, dla takich treści tworzono jednocześnie piosenki “ludowe”, których głównym przesłaniem była zawsze pochwała “uchylających się”.

Poniższe fakty świadczą o ukierunkowanej wrogiej kampanii propagandowej:

  • synchroniczność pojawienia się licznych piosenek i teledysków, które “heroizują” mężczyzn odmawiających obrony swojego kraju;
  • anonimowość ich autorów;
  • promowanie tych treści przez zorganizowane grupy botów.

Jest to klasyczna technologia dzielenia społeczeństwa, z “obrońcami” po jednej stronie i “unikającymi” po drugiej. Celem takich działań wroga jest zakłócenie mobilizacji i zwiększenie napięcia w społeczeństwie poprzez wewnętrzną konfrontację.

W 2023 r. zespół TikTok znalazł około 12 tys. fałszywe konta, które rozpowszechniają rosyjską propagandę w Europie, na Ukrainie i w Rosji w lokalnych językach.

Pod koniec marca 2024 r. Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CDC) i Departament Cyberbezpieczeństwa SBU odkryły i opublikowały sieć narzędzi do rozpowszechniania wrogiej dezinformacji na TikTok. Lista obejmuje 83 kanały TikTok, które zostały utworzone od 27 marca 2024 r.


Jednak 18 kwietnia okazało się, że TikTok rozpoczął proces blokowania rosyjskich narzędzi dezinformacyjnych na Ukrainie. Został on zainicjowany przez CPA. Dwadzieścia cztery kanały, które promowały prorosyjskie narracje, zostały już zablokowane.

CPJ wzywa do udziału w oczyszczaniu ukraińskiej przestrzeni informacyjnej z rosyjskiej propagandy i dezinformacji. W związku z tym, jeśli znasz jakiekolwiek kanały TikTok, które są zaangażowane w działalność wywrotową przeciwko Ukrainie, prześlij linki do nich na adres [email protected].

Rozporządzenie

W marcu 2023 r. na stronie internetowej prezydenta zarejestrowano petycję o zakazanie TikTok na Ukrainie. Wynika to z zakazu korzystania z aplikacji przez urzędników państwowych w wielu krajach europejskich.

Na przykład 28 lutego 2023 r. Parlament Europejski zakazał pracownikom korzystania z TikTok na swoich urządzeniach i zalecił usunięcie go z telefonów. Wcześniej TikTok został zakazany pracownikom przez Komisję Europejską i Radę UE. Ze względu na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa, TikTok został zakazany przez urzędników państwowych w Wielkiej Brytanii, Belgii i Francji. A to nie jest cała lista krajów, w których obowiązują podobne zakazy.

Projekt ustawy na Ukrainie nie otrzymał wystarczającej liczby podpisów i został odesłany do archiwum. Zamiast tego, 25 marca 2024 r. Rada Najwyższa zarejestrowała projekt ustawy o regulacji mediów społecznościowych, który został już nazwany projektem ustawy o zakazie Telegramu. Jeden z autorów projektu ustawy, poseł Kniazhytskyi, wyjaśnił, że projekt ustawy nie jest skierowany konkretnie do Telegramu: odnosi się do “platform ogólnego dostępu do informacji”, takich jak Telegram, TikTok i inne sieci spoza UE (tj. te, które nie są zgodne z prawem europejskim). Jeśli więc projekt ustawy wejdzie w życie, wszystkie jego przepisy powinny teoretycznie mieć zastosowanie do TikTok.

Wymienione powyżej zagrożenia są najbardziej widoczne. Potrzebne są dalsze badania, aby określić ich rzeczywistą wielkość. Wszystkie platformy, które są przynajmniej w jakiś sposób powiązane z wrogiem, muszą być aktywnie kontrolowane przez państwo, aby zapobiec negatywnym konsekwencjom dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy.

Zalecenia dotyczące bezpiecznego korzystania z TikTok

Uprawnienia do przeglądu. Regularnie sprawdzaj poziomy dostępu TikTok do funkcji urządzenia. Ogranicz dostęp tylko do potrzebnych funkcji, takich jak kamera podczas nagrywania. Ograniczenie uprawnień może znacznie zmniejszyć potencjalną podatność danych na ataki.

Konfiguracja profilu prywatnego. Rozważ zmianę swojego konta TikTok na “prywatne”. To ustawienie gwarantuje, że tylko zatwierdzone przez Ciebie osoby mogą wyświetlać Twoje treści i wchodzić z nimi w interakcje.

Unikaj aplikacji innych firm, quizów itp. Aplikacje i quizy innych firm mogą być ukrytymi narzędziami do gromadzenia danych. Zawsze zastanów się, zanim dasz im dostęp do swojego konta TikTok lub innych danych osobowych.

Regularnie aktualizuj aplikację. Każdej aktualizacji często towarzyszą ulepszenia zabezpieczeń, które chronią przed znanymi lukami. Dotyczy to wszystkich programów.

Source speka
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej