Ukraina i Polska przeprowadzają kolejną rundę rozmów w sprawie blokady granicy

Ukraińska delegacja z premierem Denysem Shmyhalem na czele przybyła do Polski na konsultacje rządowe, jak poinformował sam Shmyhal na swoim kanale Telegram. Spotkanie odbyło się pod patronatem polskiego premiera Donalda Tuska. Głównymi tematami dialogu była kwestia broni dla Ukrainy, sytuacja na granicy między dwoma krajami oraz rozwój handlu i infrastruktury.

Podczas rozmów, które odbyły się po spotkaniu, Shmyhal podkreślił strategiczne partnerstwo między Ukrainą a Polską i omówił szereg ważnych kwestii, w tym złożone tematy, takie jak sytuacja na granicy i handel w sektorze rolnym. Ukraina oczekuje na odpowiedź Polski w sprawie proponowanych kroków, z których większość została już wdrożona przez stronę ukraińską.

Jednocześnie sytuacja na granicy ukraińsko-polskiej pozostaje napięta z powodu protestów polskich rolników domagających się zakazu importu i tranzytu ukraińskich towarów z Ukrainy do Europy. Protesty, które rozpoczęły się 9 lutego, zostały oficjalnie usankcjonowane przez lokalne władze do 9 marca, ale trwają do dziś. Wiele mediów donosi, że protesty te są finansowane przez Kreml i mają na celu głównie blokowanie ukraińskich towarów, aby zaszkodzić gospodarce kraju, która już cierpi z powodu ataku Rosji. W odpowiedzi na blokadę granicy ukraińscy przewoźnicy zorganizowali własny pokojowy protest.

Wysiłki obu krajów mają na celu znalezienie kompromisu i rozwiązanie problematycznych kwestii. Premier Ukrainy zauważył, że strategiczne stosunki między dwoma krajami obejmują wzajemne zaufanie i zdolność do angażowania się w dialog. Zelenskyy mówił również o sytuacji na granicy, podkreślając jej powagę, która wykracza poza kwestie gospodarcze i moralne.

Source espreso
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej