Ukraińskie Siły Zbrojne pokazują wideo Rosjan na wózkach golfowych próbujących szturmować ukraińskie pozycje.

Rosyjskie wojsko użyło chińskich wózków golfowych Desertcross do szturmu na ukraińskie pozycje w Estuarium.

Wideo z operacji zostało opublikowane przez służbę prasową 60 Brygady.

Niedawno żołnierze 60. Oddzielnej Brygady Zmechanizowanej odparli potężną rosyjską ofensywę, w której wzięły udział czołg T-90M, dwa bojowe wozy piechoty BMP-2 i cztery chińskie wózki golfowe.

Sądząc po nagraniu zarejestrowanym przez ukraińskiego drona, Rosjanie planowali oskrzydlić ukraińskich żołnierzy lekkimi pojazdami manewrowymi, jednocześnie z frontalnym atakiem z użyciem ciężkiego sprzętu.

Jednak dzięki dobrze ugruntowanemu wywiadowi i skoordynowanym działaniom artylerii i jednostki uderzeniowej dronów, plan ten został odkryty i odparty na czas.

Na samym początku bitwy ukraińskim wojskowym udało się unieruchomić T-90M, który miał zapewnić siłę ognia na czele ataku. Następnie on i inny bojowy wóz piechoty zostały trafione przez drony FPV.

W tym samym czasie piechota wroga została wyeliminowana na obrzeżach przez drony i artylerię używającą amunicji kasetowej.

Rosyjski konwój składający się z czterech wózków golfowych został rozbity na podejściu za pomocą amunicji kasetowej. Ze względu na brak jakiejkolwiek ochrony, znajdująca się w nim piechota została trafiona przez odłamki.

Rosyjski konwój składający się z czterech wózków golfowych próbujący przedostać się w kierunku Liman, marzec 2014 r. Zdjęcie: 60 Oddzielna Brygada Zmechanizowana.

Rosjanie od dawna używają chińskich cywilnych pojazdów terenowych Desertcross na froncie, ale jest to pierwszy udokumentowany przypadek ich zaangażowania w operacje szturmowe.

Decyzja o użyciu wózków golfowych może być związana z zapotrzebowaniem rosyjskiego wojska na szybkie, zwrotne pojazdy i brakiem normalnych kołowych pojazdów opancerzonych.

Rosjanie po raz pierwszy zaczęli używać pojazdów terenowych Desertcross-1000-3 jesienią ubiegłego roku. Maszyny te są produkowane dla Rosji przez chińską firmę Shandong Odes Industry.

Rosyjskie wojsko i wózek golfowy Desertcross-1000-3 z przodu, 2023 r.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że w 2023 r. do armii trafiło ponad 530 takich pojazdów. Przygotowywana była również umowa na zakup około 1600 kolejnych jednostek. W szczególności 500 miało zostać dostarczonych w grudniu, a reszta w pierwszym kwartale 2024 roku.

Source Мілітарний
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej