23 satelity za jednym zamachem – SpaceX kontynuuje rozbudowę sieci Starlink (wideo)

Firma SpaceX z powodzeniem wystrzeliła rakietę Falcon 9 z 23 satelitami internetowymi Starlink. Start odbył się punktualnie w nocy 18 kwietnia 2024 r. o godzinie 00:26 czasu kijowskiego z Centrum Kosmicznego NASA Cape Canaveral na Florydzie.

Około 8,5 minuty po starcie pierwszy stopień rakiety nośnej wykonał zaplanowane pionowe lądowanie na bezzałogowej platformie SpaceX na Oceanie Atlantyckim. Według firmy, był to 12. udany start i lądowanie na tym etapie.

W międzyczasie drugi stopień kontynuował wystrzeliwanie swojego ładunku – grupy 23 satelitów Starlink w celu uzupełnienia konstelacji orbitalnej. O godzinie 1:48 firma SpaceX potwierdziła pomyślne dostarczenie ładunku na niską orbitę okołoziemską.

Obecna misja jest 39. misją orbitalną dla SpaceX w 2024 roku i 26. poświęconą wdrożeniu globalnej sieci łączności internetowej Starlink. Łącznie w kosmosie przebywa obecnie ponad 5000 osób. aktywnych satelitów tej firmy.

W tym samym czasie SpaceX ma pozwolenie na rozmieszczenie 12 tys. urządzeń. Firma złożyła niedawno wniosek o dodatkowy kontyngent w wysokości 30 tys. Satelity Starlink.

Source speka
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej