Amerykańskie i rosyjskie satelity prawie zderzyły się w kosmosie

Około 20 metrów przestrzeni na orbicie okołoziemskiej uratowało amerykańskiego satelitę NASA TIMED przed zderzeniem z niedziałającym rosyjskim statkiem kosmicznym Cosmos-2221.
LeoLabs ogłosił to w sieci społecznościowej X (dawniej Twitter).

Firma podała, że do zderzenia dwóch satelitów doszło około 04:30 czasu kijowskiego.

Sprzęt LeoLabs zarejestrował, że w momencie najbliższej lokalizacji satelity odległość między nimi wynosiła mniej niż 20 metrów.

Firma zauważyła, że znaczenie tego wydarzenia polega na tym, że jest ono niezwykle rzadkie w kosmosie. W ciągu ostatnich dwóch lat miało miejsce tylko 6 incydentów, w których odległość między obiektami, które prawie się zderzyły, była mniejsza niż 20 metrów.

W przypadku zderzenia TIMED i Kosmos-2221 na niskiej orbicie okołoziemskiej mogłyby powstać szczątki, które stanowiłyby zagrożenie dla konstelacji satelitów i załogowych statków kosmicznych.

Według analizy LeoLabs, kolizja między statkiem kosmicznym NASA a rosyjskim satelitą mogła skutkować 2-7 tysiącami odłamków.

Source ukranews
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej