Gorokhovsky ironicznie skomentował odmowę Kancelarii Prezydenta wprowadzenia rezerwacji gospodarczej i całkowitą podwyżkę podatków

Wczoraj okazało się, że Kancelaria Prezydenta Ukrainy porzuciła pomysł wprowadzenia rezerwacji ekonomicznych. Poinformowała o tym agencja RBC-Ukraina, powołując się na źródła w PO. Decyzja ta wywołała spore oburzenie w społeczności biznesowej. A dziś Oleg Gorokhovsky, współzałożyciel monobanku, również reagował na tę decyzję z ironią, pisze DEV.ua.

To jest wynalazek suchej wody, panowie! Zwiększyć podatki dla firm bez pracowników! Genialne! To na pewno zadziała!” – napisał biznesmen.

Pomysł opłacalnych rezerwacji został odrzucony ze względu na rzekome obawy Sztabu Generalnego, że krok ten nie rozwiąże problemu niedoboru personelu. Według Sztabu Generalnego zostanie to odebrane jako oficjalne wykupienie się od mobilizacji i wywoła jedynie negatywną reakcję w armii. Biuro prezydenta planowało otrzymać 5 miliardów dolarów z rezerwacji gospodarczej, ale fundusze te mają teraz zostać zastąpione całkowitą znaczną podwyżką podatków dla wszystkich bez wyjątku.

Danylo Hetmantsev, przewodniczący Komitetu Finansowego Rady, zauważył, że kwestie rezerwacji i podwyżek podatków nie są ze sobą w ogóle powiązane. “W każdym razie nastąpi podwyżka podatków – nie ma innego źródła” – powiedział RBC-Ukraine.

Przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefańczuk sceptycznie odnosi się do kwestii zastrzeżeń ekonomicznych od mobilizacji, ponieważ według niego takie zastrzeżenia nie sprawdziły się w żadnym kraju na świecie. Należy dodać, że na Ukrainie istnieje wypłata dla najbogatszych, którzy mogą z łatwością “wyrobić” sobie dokumenty za 10-20 tys. dolarów poprzez schematy korupcyjne w TP. Wydaje się, że Stefańczuk i PO są bardziej zainteresowani ochroną tych programów niż interesami biznesu, a tym bardziej interesami Sił Obronnych.

Wcześniej Parlament rozważał dwa modele rezerwacji gospodarczej. Pierwszy z nich przewidywał, że kwota podatku od wynagrodzenia osoby zobowiązanej do służby wojskowej powinna wynosić ponad 35 000 UAH. Drugim jest limit rezerwacji, w którym menedżer określa 10% pracowników, którzy mogą zostać zarezerwowani, płacąc minimalne wynagrodzenie żołnierza (20 000 UAH).

Ze względu na aktywną mobilizację i utratę pracowników płci męskiej, firmy są zmuszone do przejścia na shadow payment lub zamknięcia. Według ekspertów, system rezerwacji musi spełniać wymagania społeczeństwa, biznesu i sił zbrojnych, które czasami wzajemnie się wykluczają. A wraz z całkowitym wzrostem podatków, w tym 50% wzrostem dla małych przedsiębiorców, i niemożnością uzyskania rezerwacji nawet po zapłaceniu tych podatków, oczekuje się, że firmy będą się ukrywać lub zamykać. Dzięki temu podwyżki podatków nie będą konieczne.

Firmy popierają pomysł opłacalnych rezerwacji, które mogłyby pomóc w rozwiązaniu problemu finansowania obronności. Proponują również uproszczenie procesu rezerwacji, w tym wprowadzenie rezerwacji elektronicznej i przekroczenie 50-procentowego limitu rezerwacji, pod warunkiem wpłacania 20 000 UAH miesięcznie za każdą osobę podlegającą obowiązkowi służby wojskowej na specjalne konto Sił Zbrojnych.

Należy również wziąć pod uwagę interesy Sił Obronnych, ale z należytym uwzględnieniem tego, gdzie dana osoba jest bardziej wartościowa. Kiedy TCC przenosi inżyniera odpowiedzialnego za kluczowe procesy w organizacji na pierwszą linię frontu, wywołuje to oburzenie i prowadzi do zamknięcia przedsiębiorstwa lub organizacji. W końcu inżynierowie długo się uczą i nie da się ich szybko zastąpić.

Nawiasem mówiąc, inżynierowie i specjaliści IT w Siłach Obronnych często zostają strzelcami i strzelcami maszynowymi i walczą jak piechota. Ponieważ armia radziecka nie rozumie wartości takich ludzi i zarządza zasobami ludzkimi nieefektywnie, a nawet z dużą szkodą w terenie

You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej