Rosjanie przejęli najnowszego zachodniego drona naziemnego THeMIS, którego ukraińskie siły zbrojne używają do transportu

Rosyjskie wojska zdobyły bezzałogową platformę gąsienicową THeMIS, którą Ukraina otrzymała od swoich sojuszników w liczbie 15 jednostek, raporty DefenceTurk.net.

Co już wiadomo?

Ukraina otrzymała 15 dronów naziemnych THeMIS, stając się pierwszym krajem, który wykorzystał je w wojnie na pełną skalę. Dostawa została zrealizowana przez estońskiego producenta samojezdnych samochodów Milrem Robotics we współpracy z niemieckim koncernem KMW. Drony te są wykorzystywane głównie do ewakuacji rannych i rozminowywania terenu.

Według Army Recognition, THeMIS UAV został zaprojektowany i opracowany przez estońską firmę MILREM Robotics i jest uważany za jeden z najbardziej zaawansowanych bezzałogowych pojazdów naziemnych (UGV).

MILREM Robotics dostarczył pierwszy bezzałogowy pojazd naziemny THeMIS w konfiguracji ewakuacji ofiar i transportu materiałów na Ukrainę 12 września 2022 r. za pośrednictwem ukraińskiej organizacji charytatywnej. Od 16 września 2022 r. pojazd jest aktywnie wykorzystywany przez ukraińską armię w działaniach wojennych.

Niestety, rosyjskim okupantom udało się przejąć jeden z tych systemów. Prawdopodobnie przeprowadzą wiele testów, aby zapoznać się z komponentem technicznym drona. Może to dostarczyć Rosji cennych informacji, ponieważ THeMIS nie ma takich samych wad jak jego odpowiednik Uran-9.

Wykorzystanie THeMIS na świecie

THeMIS jest używany przez 16 krajów, w tym ośmiu członków NATO: Francję, Niemcy, Hiszpanię, Estonię, Holandię, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone i Norwegię.

Dla tych, którzy nie wiedzą.

THeMIS to zdalnie sterowany dron gąsienicowy o udźwigu 750 kg, który porusza się za pomocą napędu hybrydowego. Moduł napędowy i sterujący znajduje się po bokach pojazdu, pomiędzy którymi znajduje się platforma do transportu towarów, specjalnego wyposażenia lub broni. Dron może pracować do 10 godzin, w tym około 90 minut w trybie “cichym”, korzystając wyłącznie z napędu elektrycznego. Prędkość maksymalna wynosi około 35 km/h, a zasięg zależy od warunków terenowych, ponieważ pojazd jest prowadzony przez operatora.

Incydent ten podkreśla znaczenie ochrony zaawansowanego technologicznie sprzętu w czasie wojny i możliwe konsekwencje jego utraty dla strony korzystającej z takich systemów.

Source gagadget
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej