Zelenskyy kłamał zachodnim mediom, że ukraińska armia ma wystarczającą ilość amunicji, a wojsko “nie narzeka” na brak pocisków artyleryjskich

Niedawno prezydent Ukrainy powiedział zachodnim mediom, że “Po raz pierwszy w czasie wojny żadna z brygad nie narzeka na brak pocisków artyleryjskich. Działo się to przez ostatnie dwa miesiące“. Na Ukrainie, a w szczególności na linii frontu, takie oświadczenia zszokowały wojskowych, ponieważ słowa prezydenta w ogóle nie odpowiadają rzeczywistości. Naczelny Wódz musiał zostać celowo wprowadzony w błąd przez kogoś ze swojego wewnętrznego kręgu i powtarza czyjeś słowa, nie znając prawdziwej sytuacji… lub po prostu kłamie.

Napisał o tym znany dziennikarz wojskowy i redaktor naczelny Censor.Net Jurij Butusow w swoim kanale Telegram.

Sytuacja w rzeczywistości

Po pierwsze, brygady nie straszą, ponieważ straszenie nie daje rezultatu, są po prostu ignorowane. Dowódcy brygad nie widzą sensu w zgłaszaniu braku amunicji, ponieważ nie poprawia to sytuacji, a raczej przynosi odwrotny skutek. Najwyższe dowództwo “eliminuje” tych, którzy zbytnio narzekają i nie zgadzają się z tym, co dzieje się w armii.

Po drugie, artyleria 155 mm jest zaopatrywana w pociski tylko w niektórych obszarach, w szczególności na północy obwodu charkowskiego. Działa tam artyleria 155 mm, ale w innych częściach frontu kaliber ten jest ograniczony. Sytuacja jest szczególnie krytyczna w przypadku pocisków do wojny przeciwbateryjnej, gdzie występuje poważny niedobór kalibru 155 mm.

Po trzecie, dostawy amunicji artyleryjskiej i moździerzowej innych kalibrów są znacznie poniżej potrzeb. Obejmuje to haubice 152 mm i 122 mm, działa 125 mm, moździerze 120 mm, 82 mm, 81 mm i 60 mm, które są głównym uzbrojeniem większości brygad piechoty. Niedobór tej amunicji jest krytyczny we wszystkich obszarach, w tym w północnym regionie Charkowa. Wiele jednostek otrzymuje tylko 10-20 jednostek amunicji dziennie.

Po czwarte, armia pilnie potrzebuje wszystkich rodzajów amunicji. Istnieją również problemy z ich dystrybucją. Niektóre brygady chcące zapewnić wysokiej jakości szkolenie bojowe są zmuszone kupować nawet amunicję 5,45 mm i 7,62 mm na własny koszt i z funduszy wolontariuszy, a także wiele innych rodzajów amunicji. Niektóre jednostki są zmuszone do zorganizowania własnej produkcji amunicji przy wsparciu ochotników.

Wnioski

Rzeczywista sytuacja na linii frontu znacznie różni się od tego, co ogłosił Volodymyr Zelenskyy. Niedobór amunicji pozostaje bardzo poważnym problemem, który należy natychmiast rozwiązać, aby zapewnić skuteczność walk. Najwyraźniej nie ma również prawdziwej komunikacji między wojskiem a władzami, co z kolei prowadzi do takich oświadczeń. Ponadto, taka relacja z wydarzeń na froncie jest bardzo podobna do raportów z czasów sowieckich, gdzie wszelkie problemy były wyciszane, ci, którzy się nie zgadzali, byli zwalczani aż do fizycznego zniszczenia (bardzo powszechna praktyka w siłach zbrojnych, zwłaszcza po uwolnieniu Zaluzhnyi), a “sukcesy” były pretensjonalnie twierdzone.

Przypominamy również, że dziś, 18 maja, ruszyła aplikacja dla osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej: Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że 150 tysięcy osób zaktualizowało swoje dane w nowo utworzonej aplikacji Reserve+ – ale nie wszystko jest w porządku.

You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej