Kosmiczne piękno, astronauta NASA dzieli się niesamowitymi zdjęciami zorzy polarnej

Astronautka NASA Jasmine Mogbeli wykonała zdjęcia zielonej zorzy z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), donosi Space.

“Zorza polarna jest stąd spektakularna”
Jasmine Mogbeli

Mogbeli widział zorzę polarną 15 lutego. Zauważyła, że był to jeden z najważniejszych momentów jej misji kosmicznej.

Zorza polarna pojawia się na Ziemi, gdy Słońce kieruje energetyczne cząsteczki do górnych warstw ziemskiej atmosfery. Pole magnetyczne planety z kolei kieruje te naładowane cząstki w stronę biegunów, gdzie wchodzą one w interakcję z atmosferą Ziemi, powodując jasną poświatę.

Astronauci na pokładzie ISS mogą teraz częściej oglądać zorzę polarną, ponieważ Słońce zbliża się do swojego 11-letniego maksimum aktywności. Więcej rozbłysków i koronalnych wyrzutów masy prowadzi do większej liczby zórz polarnych.

“Za każdym razem, gdy wyglądam przez okno, jestem zachwycony. Za każdym razem widok jest nieco inny, nawet jeśli lecimy nad tą samą częścią świata. Niezależnie od tego, czy chodzi o inne światło, chmury, pory roku czy kąt padania promieni słonecznych, za każdym razem, gdy wyglądam przez okno, jestem zdumiony tym, jak żywa i piękna jest nasza planeta”.
Jasmine Mogbeli

Source speka
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej