NVIDIA wyprzedziła Apple i stała się drugą najbardziej wartościową firmą na świecie z kapitalizacją wynoszącą 3,01 biliona dolarów.

NVIDIA stała się drugą najbardziej wartościową firmą na świecie. W środę wieczorem kapitalizacja rynkowa producenta chipów osiągnęła 3,01 biliona dolarów, przewyższając wartość Apple wynoszącą 3 biliony dolarów.

NVIDIA dominuje obecnie w wyścigu sztucznej inteligencji, głównie dzięki chipowi H100, a kapitalizacja rynkowa firmy stale rośnie. Zaledwie rok temu, w maju 2023 r., wartość NVIDIA osiągnęła 1 bilion USD, a następnie przekroczyła 2 biliony USD w lutym tego roku, przewyższając wartość Amazon i Alphabet (Google).

W maju NVIDIA poinformowała o 14 miliardach dolarów zysku ze wszystkich sprzedanych chipów, co spowodowało wzrost jej akcji o 24%. Obecnie NVIDIA jest tylko za Microsoftem, którego kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie 3,15 biliona dolarów. Akcje NVIDIA są warte 1224 USD, ale firma planuje podzielić akcje 7 czerwca.

Inwestorzy są przekonani, że ogromny wzrost sprzedaży NVIDIA dla firm działających w chmurze będzie kontynuowany. W ostatnim kwartale działalność firmy w zakresie centrów danych, która obejmuje sprzedaż procesorów graficznych, wzrosła o 427% rok do roku do 22,6 mld USD, co stanowi około 86% całkowitej sprzedaży firmy.

Tymczasem akcje Apple wzrosły w tym roku tylko o około 5%, ponieważ wzrost sprzedaży producenta iPhone’a utknął w martwym punkcie w ostatnich miesiącach. W swoim najnowszym raporcie kwartalnym Apple podało, że ogólna sprzedaż spadła o 4%, a sprzedaż iPhone’ów spadła o 10% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Apple stoi w obliczu strategicznych pytań i wyzwań związanych z popytem w Chinach, produkcją i mieszanymi reakcjami na nowy zestaw słuchawkowy do rzeczywistości wirtualnej Vision Pro.

Apple było pierwszą firmą, która osiągnęła kapitalizację rynkową na poziomie 1 biliona dolarów, a następnie 2 bilionów dolarów. Przez długi czas posiadał tytuł najdroższej firmy w USA, ale na początku tego roku został wyprzedzony przez Microsoft, który również skorzystał z popytu inwestorów na infrastrukturę AI.

Akceleratory NVIDIA AI stanowią od 70% do 95% rynku. Firma planuje co roku wprowadzać na rynek nowy układ AI, począwszy od GPU Blackwell B200, który ma pojawić się jeszcze w tym roku, a nowa architektura GPU Vera Rubin została już oficjalnie zapowiedziana.

Source itc
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej