Przełom w medycynie: naukowcy tworzą tkankę mózgową z neuronami za pomocą druku 3D (wideo)

Naukowcy z Uniwersytetu w Madison po raz pierwszy wydrukowali funkcjonalną ludzką tkankę mózgową za pomocą druku 3D, jak podaje strona internetowa uniwersytetu. Oto dlaczego jest to ważne.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Wisconsin-Madison opracował pierwszą wydrukowaną w 3D tkankę mózgową, która może rosnąć i funkcjonować jak typowa tkanka mózgowa. Zamiast stosować tradycyjne podejście do druku 3D, które polega na pionowym nakładaniu warstw, naukowcy przeszli do druku poziomego.

Umieścili oni komórki mózgowe, neurony wyhodowane z indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych, w bardziej miękkim żelu bio-ink niż w poprzednich próbach. Tkanka pozostaje stosunkowo cienka, co pozwala neuronom łatwo uzyskać wystarczającą ilość tlenu i składników odżywczych z pożywki, twierdzą naukowcy.

Neurony komunikują się, wysyłają sygnały, współdziałają ze sobą za pomocą neuroprzekaźników, a nawet tworzą odpowiednie sieci z komórkami pomocniczymi, które zostały dodane do wydrukowanej tkanki.

Osiągnięcie to jest ważne dla naukowców badających mózg i pracujących nad leczeniem szerokiego zakresu zaburzeń neurologicznych i neurorozwojowych, takich jak choroby Alzheimera i Parkinsona. Oczekuje się, że odkrycie to pomoże zrozumieć, w jaki sposób komórki i części mózgu oddziałują na siebie u ludzi.

Source vctr.media
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej