NASA publikuje zdjęcia radarowe asteroidy wielkości stadionu piłkarskiego (foto)

NASA pokazała obrazy radarowe przedstawiające asteroidę wielkości stadionu przelatującą obok Ziemi, donosi Space.

Asteroida 2008 OS7 przeleciała obok Ziemi 2 lutego w odległości 2,9 miliona kilometrów, czyli około 7,5 razy dalej niż odległość między Ziemią a Księżycem.

Chociaż nie istniało ryzyko, że asteroida wyrządzi szkody na naszej planecie, naukowcy z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (JPL) wykorzystali radar Goldstone Solar System Radar (GSSR), aby uchwycić serię obrazów asteroidy, gdy przelatywała obok Ziemi.

Nowe obserwacje pomogły naukowcom określić jej dokładny rozmiar.

Asteroida została po raz pierwszy odkryta w 2008 roku podczas poszukiwań obiektów bliskich Ziemi. W tamtym czasie naukowcy szacowali, że jest to asteroida o szerokości od 200 do 500 metrów.

Korzystając z obserwacji radarowych JPL, naukowcy odkryli, że asteroida jest znacznie mniejsza niż początkowo szacowano. Teraz uważają, że jego szerokość wynosi około 150-200 m.

Obserwacje wykazały również, że 2008 OS7 obraca się z niezwykle małą prędkością, wykonując jeden pełny obrót co 29,5 godziny.

Według JPL, antena Goldstone Solar System Radar DSS-14 jest jedynym na świecie w pełni sterowalnym planetarnym systemem radarowym. Może być używany do obserwacji kosmicznych śmieci, obiektów Układu Słonecznego i asteroid bliskich Ziemi, takich jak 2008 OS7.

Source speka
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej