Strefa maksymalnego zagrożenia: naukowcy wymieniają region z rekordową liczbą uderzeń piorunów

Naukowcy byli w stanie wymienić najbardziej niebezpieczne miejsca podczas burzy, w których pioruny uderzają najczęściej.

Błyskawice iskrzą podczas burz co najmniej 60 razy na sekundę na całej planecie, a czasami można je zobaczyć nawet w pobliżu bieguna północnego. Każda gigantyczna iskra elektryczna przechodzi przez atmosferę z prędkością ponad 320 000 km/h, jednocześnie jest gorętsza niż powierzchnia Słońca i generuje tysiące razy więcej energii elektrycznej niż gniazdko, z którego ładujemy nasze gadżety. Wszystko to razem sprawia, że pioruny są niezwykle niebezpieczne, pisze Science Alert.

Każdego roku pioruny ranią i zabijają około 250 000 osób na całym świecie, najczęściej w krajach rozwiniętych, gdzie wiele osób pracuje na zewnątrz bez schronienia podczas burzy. Statystyki pokazują, że w Stanach Zjednoczonych w latach 2003-2023 z powodu uderzeń piorunów ginęło średnio około 28 osób rocznie.

Jednak szacunki dotyczące uderzeń piorunów w Stanach Zjednoczonych są bardzo zróżnicowane, od 15 milionów rocznie, jak twierdzi wielu meteorologów od lat 90-tych, do 40 milionów rocznie, według Centers for Disease Control and Prevention. Niestety, całe to zamieszanie komplikuje wysiłki mające na celu zapewnienie ochrony przed śmiertelnymi uderzeniami piorunów.

W nowym badaniu meteorolog z Uniwersytetu Wisconsin-Madison Chris Wagaski i współpracownicy wykorzystali dane z amerykańskiej Krajowej Sieci Wykrywania Piorunów z ostatnich 6 lat. Zespół uważa, że dane te stały się wystarczająco dokładne w ostatnich latach, aby poprawić prognozy, zapobiegać szkodom i mapować najbardziej niebezpieczne miejsca, w których uderzają śmiertelne pioruny.

Czym jest błyskawica?

Błyskawica to uderzenie pioruna z chmury w ziemię, które następuje w ciągu 1 sekundy i w promieniu 9,6 kilometra. Każda błyskawica reprezentuje uderzenie pioruna i może uderzyć w jeden lub więcej punktów na ziemi. Co więcej, na tym samym kanale może być kilka uderzeń jednocześnie.

Jednocześnie sama błyskawica jest wyładowaniem elektrycznym, które próbuje rozproszyć energię elektryczną w chmurze, a zatem, jeśli nagromadzi się duża ilość energii elektrycznej, może wystąpić wiele błyskawic.

Dane z National Lightning Detection Network z 6 lat pokazują, że średnio 23,4 miliona błysków, 55,5 miliona uderzeń i 36,8 miliona punktów uderzenia w ziemię występuje rocznie w Stanach Zjednoczonych.

Częstotliwość uderzeń piorunów w ciągu roku, uśredniona z sześciu lat, wykazuje najwyższą aktywność na wybrzeżu Zatoki Perskiej
Zdjęcie: Chris Vagasky

Gdzie pioruny uderzają najczęściej

Głównymi składnikami burzy są ciepłe i wilgotne powietrze przy ziemi, chłodniejsze i bardziej suche powietrze nad nią oraz sposób na uniesienie ciepłego, wilgotnego powietrza. W rzeczywistości, wszędzie tam, gdzie obecne są te składniki, może wystąpić wyładowanie atmosferyczne.

Statystyki pokazują, że najczęściej ma to miejsce w pobliżu wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, gdzie bryza morska przyczynia się do powstawania burz w większość letnich dni. Według Wagaski, najgorętszym miejscem pod względem uderzeń piorunów z chmur w ziemię jest Floryda, gdzie w 2023 r. odnotowano 120 000 uderzeń piorunów w jednym tylko obszarze Florydy.

Jednocześnie środkowa i południowa część Stanów Zjednoczonych nie jest tak podatna na wyładowania atmosferyczne, ale zwykle występuje tam więcej burz i uderzeń piorunów niż na północy i zachodzie kraju. Jednocześnie dane sugerują, że wyładowania atmosferyczne w zachodnich Stanach Zjednoczonych mogą być szczególnie niszczycielskie i powodować pożary. Tymczasem chłodniejsze wody Oceanu Spokojnego mają tendencję do tworzenia niewielkiej liczby burz wzdłuż zachodniego wybrzeża.

Średnia liczba punktów uderzenia pioruna z chmury w ziemię na błyskawicę w Stanach Zjednoczonych w latach 2017-22
Zdjęcie: Chris Vagasky

Jak liczyć błyskawice

Aby obliczyć, ile piorunów spada na ziemię i gdzie to się dzieje, naukowcy muszą być w stanie je wykryć. Na przykład National Lightning Detection Network wykorzystuje strategicznie rozmieszczone anteny do nasłuchiwania fal radiowych wytwarzanych przez pioruny – technologia rozwinęła się do tego stopnia, że naukowcy mogą obecnie wykryć co najmniej 97% piorunów.

Jednak liczba uderzeń piorunów zmienia się z roku na rok, w zależności od warunków pogodowych w miesiącach wiosennych i letnich, kiedy pioruny występują najczęściej. Wagaski zauważa, że pomimo faktu, iż naukowcy nauczyli się wykrywać błyskawice, nadal są one niezwykle nieprzewidywalne, a zatem potrzebne będą dalsze badania, aby lepiej zrozumieć ich naturę.

Source focus
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej