Haitańskie gangi przejmują więzienie w Port-au-Prince, uwalniając 4000 więźniów (foto)

Uzbrojone gangi zaatakowały główne więzienie w stolicy Haiti, Port-au-Prince, uwalniając większość z 4000 osadzonych.

Pisze o tym: BBC. W publikacji zauważono, że zdecydowana większość z 4 000 przetrzymywanych tam mężczyzn uciekła.

Wśród zatrzymanych znaleźli się członkowie gangu oskarżeni o udział w zabójstwie prezydenta Jovenela Moise’a w 2021 roku.

W publikacji zauważono, że przemoc na Haiti, najbiedniejszym kraju obu Ameryk, pogorszyła się w ostatnich latach. Gangi dążące do obalenia premiera Ariela Henriego kontrolują 80% Port-au-Prince.

Ostatni wzrost przemocy rozpoczął się, gdy premier Ariel Henri udał się do Kenii, aby negocjować wysłanie międzynarodowego kontyngentu na Haiti w celu zwalczania bandytyzmu.

Wtedy to przywódca jednego z gangów, Jimmy Cheriseur (pseudonim “Barbecue”), ogłosił wspólny atak gangów w celu obalenia Henriego.

Fala strzelanin doprowadziła do śmierci czterech policjantów i zranienia pięciu innych.

Haitański związek zawodowy policjantów zaapelował do wojska o pomoc w ufortyfikowaniu więzienia, ale późnym wieczorem w sobotę więzienie zostało zaatakowane.

BBC dodaje, że na Haiti miały odbyć się wybory, a Henri miał podać się do dymisji 7 lutego, ale tak się nie stało.

Przypomnijmy: Wdowa po byłym prezydencie Haiti, Martine Moise, oraz były premier Claude Joseph zostali oskarżeni o udział w zabójstwie Jovenela Moise.

Kontekst:

  • 7 lipca grupa niezidentyfikowanych strzelców zastrzeliła i zabiła prezydenta Haiti Jovenela Moise’a w jego rezydencji. Na ciele Moiza znajdowało się 12 ran postrzałowych. Żona Moiza również została postrzelona, ale przeżyła atak. Zasugerowała, że jej mąż został zaatakowany z powodów politycznych, w szczególności z powodu referendum w sprawie poprawek do konstytucji. Według niej najemnicy “chcą zabić marzenie prezydenta”.
  • Neurochirurg Ariel Henry został przywódcą kraju w lipcu, dwa tygodnie po zabójstwie Moise.
  • Podejrzany, Joseph Felix Badio, pracował wcześniej dla haitańskiego Ministerstwa Sprawiedliwości i dołączył do rządowej jednostki antykorupcyjnej w marcu 2013 roku. Później jednak został zwolniony z powodu “poważnego naruszenia” zasad etycznych. Obecnie znajduje się na liście poszukiwanych. Oprócz Badio, haitańska policja umieściła również na liście poszukiwanych Johna Joela Josepha, byłego senatora parlamentu i przeciwnika partii Tet Calais, do której należał Moise. Trzecim podejrzanym był Rodolphe Jaar.
  • W sprawie aresztowano ponad 40 podejrzanych, w tym 18 byłych kolumbijskich żołnierzy. Władze wciąż poszukują dodatkowych podejrzanych.
Source UP
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej