Ukraińcy sprowadzają więcej używanych samochodów pomimo blokady granicy

W lutym 2024 r. 19,9 tys. używanych samochodów zostało sprowadzonych z zagranicy i zarejestrowanych na Ukrainie po raz pierwszy. Liczba ta jest znacznie wyższa (o 51,5%) niż w lutym 2023 r., a nawet wyższa niż miesiąc wcześniej – o 12%.

Najpopularniejsze marki używanych samochodów importowanych

Podobnie jak w przypadku odsprzedaży krajowej, marka Volkswagen tradycyjnie znalazła się na czele rankingu używanych samochodów osobowych w lutym, po raz kolejny z pewną przewagą nad rywalami pod względem liczby i udziału w rynku. Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego zarejestrowano 3,2 tys. takich samochodów, co stanowi 16,1% całości.

Audi nadal utrzymuje się na drugim miejscu, z wynikiem 1,6 tys. pierwszych rejestracji i udział na poziomie 8,3%. Nissan jest na trzecim miejscu (7,9%, 1,6 tys.), a za nim Renault z 1,4 tys. i 7,1%. Piąte miejsce z podobnym wynikiem (5,8%, 1,2 tys. sztuk) podzieliły między siebie Skoda i Ford.

Top 20 najpopularniejszych marek wśród importowanych samochodów używanych w lutym 2024 r.

Najpopularniejsze modele używanych samochodów z zagranicy

Volkswagen Golf pozostał liderem wśród “świeżo sprowadzonych” samochodów używanych. W lutym dostarczono ich 979. Elektryczna wersja e-Golfa, którą uwzględniamy w łącznej liczbie jako różniącą się jedynie rodzajem napędu, pomaga mu utrzymać pierwsze miejsce, a modele nie są podzielone według rodzaju paliwa w rankingach.

Na drugim miejscu znajduje się Skoda Octavia (775 sztuk), a za nią Volkswagen Passat (647 sztuk). Czwarte na liście jest Renault Megane, które zostało “sprowadzone” i zgłoszone do pierwszej rejestracji w liczbie 539 sztuk. Voklswagen Tiguan (499 sztuk) zamyka pierwszą piątkę nowo dostarczonych samochodów.

Top 20 najpopularniejszych importowanych samochodów używanych w lutym 2022 r.

Top 20 w lutym, podobnie jak w poprzednich miesiącach, obejmuje trzy samochody elektryczne: Nissan Leaf, Tesla Model 3 oraz kolejna Tesla – Model Y. Oprócz nich w zestawieniu znalazły się elektryczne Volkswageny e-Golfy, które dołączyły do naszej floty w liczbie 222 sztuk.

W lutym odnotowano znacznie więcej pierwszych rejestracji samochodów używanych niż w styczniu – 19,9 tys. wobec 17,8 tys. co stanowi wzrost o 12%. Jak dotąd nie odnotowano spowolnienia w segmencie importu ze względu na szereg czynników, takich jak bardziej rygorystyczne kontrole dokumentów kierowców po stronie ukraińskiej i powrót “rolników-aktywistów” do blokowania dróg granicznych przez niektóre kraje europejskie. Należy jednak pamiętać, że pomiędzy odprawą celną a pierwszą rejestracją upływa pewien czas, który faktycznie został uwzględniony w niniejszym przeglądzie, wynoszący od kilku dni do kilku miesięcy (jeśli np. samochód z USA wymaga naprawy). W związku z tym skutki powyższych czynników mogą nadal ujawniać się w czasie.

Source 24
You might also like
Comments
Loading...

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej